«هر آنکه دندان دهد نان دهد» ، زندگی پنج قلوهای گچسارانی

گچساران - ایرنا -بهار کرونایی امسال و در میان خبرهای بیماری و مرگ تولد پنج قلوهای گچسارانی نویدبخش جاری بودن زندگی و امید شد اما هنوز چند ساعتی نگذشته بود که چگونگی نگهداری و تامین مخارج زندگی این نورسیده ها باعث نگرانی خانواده آنان شد.

تولد هر نوزاد همراه با شور و شادی است و خانواده با توجه به سطح توانایی مالی و امکانات برای پذیرایی از فرزند نو رسیده آماده می شود اما گاهی تعداد این فرزندان بیشتر از برنامه ریزی و توان خانواده است و به نوعی خانواده غافلگیر می شود.

اینجاست که با توجه سیاست های جمعیتی کشور نقش مسئولان و تشکل های مردم نهاد برای حمایت از چنین خانواده هایی روشن می شود.

تهیه پوشک، شیرخشک، مکمل های غذایی و دارو، پوشاک و فضای مناسب برای نگهداری کودک از جمله نیازهای اولیه و اساسی بدو تولد نوزادان است و با  یک حساب سر انگشتی می توان برآورد کرد که  خانواده پنج قلوهای گچسارانی توان تامین مخارج نگهداری فرزندان خود را ندارند.

پدر خانواده پنج قلوی قصه واقعی ما یک فرهنگی است که پیش از تولد پنج قلوها یک فرزند دیگر هم داشته است با این حساب او باید مخارج زندگی هشت نفر را تامین کند که این مهم نیازمند دست یاری مسئولان و افراد توانمند است.

گفتنی های جالب مادر پنج قلوها

مادر پنج قلوهای گچسارانی با اشاره به اینکه روزانه برای نوزادها یک بسته پوشک و دو قوطی شیر خشک مصرف می شود، گفت: تامین مخارج نوزادان و نگهداری آنان بسیار دشوار است.

مهدیه نارکی بیان کرد: در زمان حاضر در شبانه روز تنها سه ساعت خواب دارد و امکان گرفتن پرستار هم به دلیل مشکلات مالی وجود ندارد.

وی عنوان کرد: پرستارانی که برای کمک به نگهداری نوزادان اعلام آمادگی کرده اند حق الزحمه خود را ماهیانه حداقل یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین کرده اندکه با توجه به حقوق پدر نوزادان تامین این هزینه ها امکان پذیر نیست.

نارکی افزود:چندقلوزایی در بین خانواده و نزدیکان من زیاد بوده اما بیشترین تعداد تاکنون سه قلو بوده است.

نارکی عنوان کرد: ۲ ماه پس از بارداری متوجه وضعیت غیرعادی خود شدم و پس از انجام سونوگرافی مشخص شد که تعداد جنین پنج تاست.

مادر پنج قلوهای گچسارانی افزود: در زمان هشت هفتگی بارداری دکتر معالج از من خواست تعداد جنین ها را کم کنم اما من به خدا توکل کرده و آنان را نگه داشتم.

وی تصریح کرد: پیش از تولد پنج قلوها صاحب یک فرزند پسر۶ ساله شده ام و برای بارداری هیچ دارویی هم مصرف نکردم.

وی در مورد ارتباط فرزند پسرش با نوزادان گفت: او عاشق پنج قلوهاست. نارکی ابراز داشت: پسرم که همیشه دوقلوهای اقوام را می دید می گفت: چه می شود ما هم چندقلو داشته باشیم.

مادر پنج قلوهای گچسارانی تاکید کرد: تا آخرین روز بارداری کارهای شخصی خود را انجام می دادم و هرگز بستری نشدم.

درددل های پدر پنج قلوها 

محمدرضا درخشان پدر پنج قلوهای گچسارانی گفت: از عنایت خداوند برای دادن هدیه پنج قلو سپاسگزارم اما با مشکلاتی برای نگهداری آنان مواجهم که انتظار دارم مسئولان حوزه های مختلف کمک کنند تا این بچه ها را بزرگ کنم.

درخشان با یادآوری اینکه هم اکنون کار مراقبت از بچه ها با کمک اقوام انجام می شود اظهار داشت: حداقل به دو پرستار برای کمک در نگهداری پنج قلوها نیاز است.

وی با بیان اینکه هم اکنون در خانه استیجاری سکونت داریم، تصریح کرد: اسباب کشی در شرایط کنونی برای خانواده من بسیار سخت است. 

وی با اشاره به نیاز به خودرو برای جابه‌جایی پنج قلوها به ویژه زمان تزریق واکسن گفت: با توجه به انتشار ویروس کرونا نگرانی‌های زیادی برای جابه جایی آنان با تاکسی دارم.

وی اظهارداشت: از نقاط مختلف کشور و استان افرادی متقاضی خرید یا هدیه بچه از ما شده اند اما ضمن رد درخواست آنها گفتم با هر سختی باشد همه پنج قلوها را نگهداری و بزرگ‌ می کنم چراکه معتقدم "هر آنکه دندان دهند نان دهد".

پیش قدمی تشکل خیریه ای برای حمایت از خانواده پنج قلوها 

عضو تشکل خیریه مهراندایش گچساران گفت: خیران این گروه چندین بار برای تهیه نیازهای اولیه نوزادان پنج قلو مانند شیرخشک و پوشک اقدام کرده اند.

نرگس پوراحمد افزود: بامشارکت ۳۰ خیر گچسارانی البسه مورد نیاز نوزادان ،چهار کارتن پوشک، ۲ کارت شیر وکریرهای حمل نوزاد به این خانواده اهدا شده است.

وی با اشاره به قانون حمایت از خانواده های چند قلویی گفت: رایزنی های لازم با دستگاه های اجرایی برای اهدای یک واحد مسکونی به این خانواده صورت گرفته است.

پوراحمد همچنین از اهدای یک دستگاه کولر ۲ تکه به خانواده پنج قلوهای گچسارانی خبر داد.

او با اشاره به گرمای هوای گچساران و کولر گازی پنجره ای که خانه را به اندازه کافی خنک نمی کرد گفت: با همکاری یک تشکل مردم نهاد پس از رایزنی ها یک دستگاه کولر اهدا شده است.

حمایت از چند قلوها از سوی دولت

فرماندار گچساران اهدای وجه نقد از سوی برخی مسئولان،هماهنگی برای انتقال پدر چند قلوها از شهر دهدشت به دوگنبدان که هم اکنون در حال انجام است از جمله حمایت های مسئولان برای کمک به خانواده پنج قلوهای گچسارانی است.

علی خوان پایه افزود: اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد نیز برای تامین مسکن این خانواده قول مساعد داده است.

وی عنوان کرد:دولت تدبیر و امید از طریق بهزیستی از خانواده های دارای فرزندان چند قلو حمایت می کند.

علی خوان پایه  افزود: با کمک سازمان بهزیستی، کمک های خاص، یارانه های نقدی، بسته های حمایتی و مساعدت های خدماتی و رفاهی برای چنین خانواده هایی بویژه این خانواده در نظر گرفته می شود.

وی بیان کرد:در راستای سیاست‌های مقام معظم رهبری در حمایت از افزایش جمعیت کشور، از خانواده این پنج قلوها حمایت می‌شود.

مدیرکل امور بانوان وخانواده استانداری کهگیلویه و بویر احمد گفت: از خانواده پنج قلوهای در شهرستان گچساران در حد توان حمایت می شود تا با مشکلات کمتری فرزندان خود را بزرگ کنند.

نادیا صداقت تصریح کرد:  کمک به خانواده های چند قلو  به منظور اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص حمایت بهینه و مناسب از خانواده های نیازمند دارای فرزند چند قلو و کاهش بحران های ناشی از تولد همزمان چند قلو در یک خانواده صورت گرفته است.

چندقلوزایی در گچساران به روایت آمار

پنج قلوهای گچسارانی ۲اردیبهشت ماه امسال در بیمارستان بی بی حکیمه(س) گچساران از مادری ۳۴ ساله با عمل سزارین متولد شدند.پنج قلوهای گچسارانی چهار دختر و یک پسر هستند و همگی در سلامت کامل بسر می برند.

رئیس اداره بهزیستی گچساران گفت: بیش از ۱۲۰ خانواده صاحب چندقلو در این شهرستان به سر می برند که از این تعداد ۱۱ مورد سه قلو هستند.

مهران کشاورز تعداد خانواده های دارای فرزند دو قلو زیر پوشش این نهاد حمایتی را ۱۰۹ مورد ذکر کرد .

وی تشکیل پرونده راهنمایی و مشاوره خانوار در زمینه مسائل و مشکلات خانواده، تهیه شیر خشک فرزندان، ثبت در سیستم سامانه کشوری برای دریافت کمک هزینه نگهداری، معرفی به دفتر مقام معظم رهبری برای حمایت و کمک مالی را از مهمترین اقدامات انجام گرفته برای کمک به خانواده های دارای فرزند چندقلو ذکر کرد.

شهرستان نفت خیز و ۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها