امام جمعه یزد میزان و شرایط پرداخت زکات فطریه را اعلام کرد

یزد- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: با توجه به اینکه معمولا قوت غالب عمده مردم نان است  باید سه کیلوگرم گندم یا هزینه آن را پرداخت کنند.

آیت‌الله محمدرضا ناصری افزود: افرادی که در شب عید توانمند، مکلف و عاقل باشند واجب است که زکات فطره را از مال خود برای نیازمندان کنار گذاشته و زمان آن غروب روز آخر ماه رمضان است و بهتر است تا صبح عید فطر پرداخت شود.

وی با بیان اینکه گندمی باید برای این زکات در نظر گرفته شود که مرغوب و قابل استفاده باشد ادامه داد: به طور میانگین قیمت هر کیلوگرم گندم خوب در استان ۳۰ هزار ریال اعلام شده که به این ترتیب به ازای هر نفر با قوت غالب گندم باید ۹۰ هزار ریال پرداخت شود و افراد می‌توانند برای احتیاط بیشتر همان ۱۰۰ هزار ریال را بدهند.

امام جمعه یزد با بیان اینکه زکات فطره بر سرپرست خانوار واجب است و باید فطریه تمام افراد تحت تکفل خود را پرداخت کند گفت: در صورتی که خانواده‌ای توان پرداخت این مبلغ را ندارد بر آنها واجب نیست البته مستحب است که آن را پرداخت کنند.

ناصری یزدی ادامه داد: در صورتی که خانواده‌ای تنها توان پرداخت زکات یک نفر را دارد می‌تواند هر یک این مبلغ یا گندم را به یکی از اعضای خانواده بدهد و او به دیگری داده و در آخر زکات را به فقیر پرداخت کنند و به این صورت ثواب آن برای تمام افراد خانواده است.

به گزارش روز شنبه دفتر امام جمعه یزد ، وی گفت:  اولویت پرداخت زکات فطره فقرای فامیل و محل است و در ضمن کفاره روزه برای هر روز یک مد طعام ( معادل هفتصد و پنجاه گرم گندم) اعلام شده است.

طبق تقویم رسمی کشور روز یکشنبه ( فردا ) عید فطر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =