تحریم ۳۳ شرکت چینی از سوی آمریکا و اعتراض پکن

پکن- ایرنا- درپی افزایش فشارهای دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و راهبرد امنیتی وی برای تحریم شرکت ها و موسسات چینی، "جائو لی جیان" سخنگوی وزارت خارجه چین از آمریکا خواست فورا ذهنیت جنگ سرد را کنار گذاشته و مداخله در امور داخلی این کشور را متوقف کند.

به گزارش ایرنا رویارویی دو کشور پس از آن شدت می گیرد که دولت آمریکا اعلام کرد در راستای فشارهای بیشتر بر پکن، ۳۳ شرکت و موسسه این کشور را نیز به فهرست تحریم ها اضافه کرده است.

سخنگوی چین ضمن اشاره به رویکرد آمریکا که باعث آسیب رساندن جدی به روابط دو کشور و مخدوش کردن مناسبات می شود، گفت: راهبردهای امنیتی آمریکا که مشابه برخی از سناریوهای قدیمی است و طرح سیاست «تهدید چین» می تواند وضعیت روابط را بدتر کند.

وی افزود: چین در برابر سیاست فشار و اقدامات تند آمریکا، واکنش جدی داشته و اعتراضات خود را به این کشور اعلام کرده و موضعگیری مقتدرانه ای داشته است.

امروز شنبه روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست رسانه متعلق به شرکت علی بابا چین اعلام کرد که دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا ۳۳ شرکت چینی را تحریم کرده است.

به نوشته این روزنامه، این اتفاق درست پس از آن می افتد که کنگره ملی خلق چین از بررسی لایحه قانون جدید امنیتی هنگ کنگ برای برخورد با شورشیان، فتنه گران، تجزیه طلبان، تروریست ها و کسانی خبر داد که قصد براندازی دارند.

نشریه می نویسد که اقدام آمریکا برای تحریم بی سابقه این تعداد شرکت چینی روابط دو کشور را به پایین ترین سطح در سال های اخیر رسانده و باعث تشدید تنش ها در روابط آنها شده است.

از جمله شرکت های ذی ربط می توان به شرکت فناوری چیهو ۳۶۰ چین اشاره کرد دستکم ۹ شرکت نیز بنا به این گزارش به دلیل آنچه مرتبط بودن با نقض حقوق بشر اویغورها در منطقه خودمختار سین کیانگ در شمال غرب چین عنوان شده تحریم شده اند.

گزارش می افزاید که تحریم های آمریکا روی این تعداد شرکت و موسسه چینی باعث شکل گیری موجی از مناسبات خصمانه میان آمریکا و چین شده است.

موسسه فورنسیک زیرنظر وزارت امنیت عمومی چین، شرکت کلاد ماین پکن سازنده ربات نت پوسا، فایبر هوم و تعدادی از شرکت های فناوری و سازنده نرم افزار و سخت افزارهای هوشمند از جمله تحریم شدگان هستند.

از سوی دیگر لایحه ای در مجلس سنا آمریکا برای بیرون کردن شماری از شرکت های چینی از بازار اوراق بهادار آمریکا به تصویب رسیده است که مجلس نمایندگان هم باید درباره آن رای گیری کند این تحریم ها برای شرکت های چینی که صادرات زیادی به آمریکا دارند و برای دستیابی به برخی از سخت افزارها و قطعات به بازار آن کشور نیاز دارند، بسیار زیانبار توصیف شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =