۳ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۷
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 83798221
۰ نفر

برچسب‌ها

ساختمان بیشتر مدارس خلخال فرسوده است

اردبیل - ایرنا - مدیر آموزش و پرورش خلخال گفت: ساختمان تعداد قابل توجهی از مدارس مورد استفاده دانش‌آموزان در این شهرستان کهنه و فرسوده شده و استحکام لازم در برابر حوادث قهری همچون زلزله را ندارند.

سخاوت بیرامی روز شنبه در جلسه بررسی مشکلات آموزش و پرورش خلخال افزود: در حال حاضر از ۱۳۲ ساختمان مدارس این منطقه تنها ساختمان ۳۷ مدرسه دارای عمر ۲۰ سال و یا زیر آن است.
وی گفت: عمر برخی از ساختمان مدارس مورد استفاده دانش‌آموزان در شهر خلخال ۵۰ تا ۷۵ سال بوده و بیشتر این مدارس بدلیل از دست دادن عمر مفید خود استحکام کافی برای مقابله با حوادثی همچون زمین لرزه را نداشته و اجرای طرح‌های نوسازی ، تخریب و بازسازی و یا مقاوم‌سازی ساختمان در آنها ضروری بنظر می‌رسد.
وی با بیان اینکه برغم کاهش ۵۰ درصدی اعتبارات استانی سال گذشته  اعتبارات مربوط به نوسازی و مقاوم سازی فضاهای آموزشی شهرستان کاهش نیافته، اظهارداشت: انتظار از مسوولان اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان اردبیل تامین اعتبارات پروژه‌های آموزشی نیمه‌تمام همراه با ارتقای سطح استحکام بنای مدارس است.

وی افزود: از ۱۳۲ مدرسه و آموزشگاه موجود این منطقه تنها ساختمان ۱۷ مدرسه تازه احداث شده ، ۲۰ مدرسه نیز عمر زیر ۲۰ سال دارند و مابقی مدارس دارای عمر بالای ۴۰ تا ۷۶ سال هستند.
وی گفت: بدلیل کمبود فضای آموزشی برخی از مدارس خلخال با بیش از ۵۰۰ نفر و با ظرفیت کلاس‌های بیش از ۴۰ دانش‌آموز اداره می‌شوند که وجود این تعداد در یک کلاس با استانداردهای تعریف شده وزارت آموزش و پرورش مغایرت دارد.
بیرامی اظهارکرد: قدمت بالای بیشتر ساختمان‌های مدارس خلخال و احتمال تخریب آنها همواره مسوولان آموزش و پرورش ، مدیران مدارس و اولیای دانش‌آموزان را از ادامه تحصیل فرزندان در زیر طاق‌های لرزان مدارس قدیمی نگران کرده و حل این مشکل نیازمند توجه جدی مسوولان امر و تخصیص اعتبارات ویژه برای نوسازی و یا مقاوم‌سازی ساختمان مدارس است.

وی از افزایش قابل توجه اعتبارات مربوط به نوسازی مدارس خلخال در سال گذشته خبر داد و گفت: برغم محدودیت‌های اعتباری در دولت پارسال ۱۸ میلیارد ریال جهت اجرا و یا تکمیل پروژه‌های فضای آموزشی خلخال تخصیص یافت.

مدیر آموزش و پرورش خلخال افزود: بر اساس قول داده شده از سوی مسوولان اداره کل نوسازی مدارس استان اردبیل پروژه نیمه‌کاره رها شده مدرسه ناصری ،ساختمان مدرسه هنرستان باهنر و کارگاه آموزشی هنرستان مطهری پس از سال‌ها بلاتکلفی در خلخال امسال تعیین تکلیف و تکمیل خواهد شد.

وی گفت: همچنین در سال گذشته هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای تعمیر ، تجهیز و استانداردسازی تاسیسات گرمایشی  مدارس شهرستان خلخال از سوی اداره کل نوسازی مدارس استان هزینه شد 
فریدون بابایی ، فرماندار خلخال نیز در این جلسه توجه ویژه اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان اردبیل را به نوسازی ساختمان‌های قدیمی مدارس خلخال و حل مشکل نگرانی از ادامه تحصیل دانش‌آموزان در فضاهای آموزشی در حال تخریب ضروری دانست.
او با اشاره به قول‌های داده شده از سوی معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی ،تجهیز و توسعه مدارس کشور در سفر به خلخال و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام ، خواستار عمل به وعده‌های داده شده از سوی این مسوول شد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =