۳ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۵۵
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83798160
۰ نفر

برچسب‌ها

انبه، چالش صادرات 'پادشاه میوه‌ها' در پاکستان

اسلام‌آباد - ایرنا - پاکستان به عنوان چهارمین تولید کننده انبه (معروف به 'شاه میوه‌ها' در این کشور) در جهان و دومین کشور صادر کننده انبه دنیا است اما شیوع کرونا و پدیده تغییرات اقلیمی در پاکستان صادرات این میوه را به چالش بی‌سابقه ای روبرو کرده است.

پاکستان چهارمین تولید کننده انبه جهان و دومین کشور صادر کننده انبه دنیا بوده و تا دو سال پیش نیز 8 درصد محصولات باغی این کشور را همین میوه تشکیل می داد.

انبه در میان مردم پاکستان به 'پادشاه میوه‌ها' معروف است و بر اساس آمارها، ۱۷۰ میلیون هکتار از سطح زمین های کشاورزی این کشور به کشت این محصول اختصاص دارد.

پاکستان به دلیل داشتن آب و هوای گرم، از مناطق مهم جهان در تولید میوه 'انبه' به شمار می رود. در واقع همین آب و هوای مناسب زمینه کشت این میوه گرمسیری را در پاکستان فراهم کرده است.‌انبه بیشتر در مناطق جنوبی پاکستان کشت می شود.

به‌ گزارش روز شنبه رسانه‌های پاکستانی، گسترش پدیده تغییرات اقلیمی و پیامدهای شیوع ویروس کرونا بر حوزه‌ صادرات و بخش تولیدی در این کشور، کشت انبه و صادرات آن را با چالشی که صادرکنندگان پاکستانی آن را "تاریخی" تعبیر می‌کنند، روبرو کرده است.

اتحادیه صادرکنندگان مرکبات و صیفی‌جات پاکستان بیم آن دارد که امسال تولید انبه با کاهش ۴۰ درصد همراه باشد که دلایل عمده آن اثرات مخرب تغییرات اقلیمی بر مزارع کشت انبه، رکود بازار بین المللی ناشی از شیوع کرونا، اعمال محدودیت‌ها در پاکستان و کاهش دسترسی به حمل و نقل هوایی برای صادرات آسان و امن انبه، عنوان شده است.

به گفته "احمد وحید" رییس این اتحادیه، امسال صادرات انبه پاکستان تنها ۸۰ هزار تن هدف گذاری شده است درحالی که سال‌ گذشته این میزان ۱۳۰ هزار تن ثبت شده بود.

وی افزود: چالش‌های پیش رو باعث می‌شود تا میزان هدف‌گذاری صادرات انبه با کاهش ۵۰ هزار تنی روبرو شود و علاوه بر این بیم آن می‌رود که درآمدزایی فروش انبه به خارج تا ۵۰ میلیون دلار کاهش یابد.

بازرگانان پاکستانی سال گذشته توانسته بودند با صادرات ۱۳۰ هزار تن انبه، ۹۰ میلیون دلار ارز آوری برای کشور داشته باشند.

رییس اتحادیه صادرکنندگان مرکبات پاکستان گفت: بازار اروپا و آمریکا از بزرگترین مشتریان انبه پاکستان و مقصد صادرات این میوه است‌ اما شیوع کرونا، بازار این کشورها را نیز به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

ارزش صادراتی انبه برای پاکستان

صادرات انبه پاکستان در سال ۲۰۱۹ با رشد ۴۲ درصدی در مقایسه با سال گذشته آن همراه بود. سال گذشته میلادی بیش از ۱۱۵ هزار تن انبه از پاکستان به ۵۷ کشور جهان صادر شده بود.

بر اساس اطلاعات و آمارهای منابع رسمی بخش کشاورزی پاکستان، سالانه تقریبا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن انبه در این کشور تولید می شود. 

صادرات این میوه گرمسیری از پاکستان از هفته سوم ماه 'مه' (هفته اول خرداد) و همزمان با آغاز فصل برداشت آن شروع می‌شود. پاکستان توانست در بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ از صادرات این میوه گرمسیری بیش از ۹۴ میلیون دلار کسب درآمد کند و همچنین بر اساس آمارهای رسمی بخش کشاورزی پاکستان، این کشور بین سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ حدود ۶۳ هزار و ۳۱۱ تن محصول به ارزش حدودی ۴۵ میلیون دلار به خارج از کشور صادر کرد. 

کانادا، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و کشورهای اروپایی و ایران از عمده واردکنندگان انبه پاکستان هستند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =