حفاری غیرمجاز در هسته مرکزی تبریز لو رفت

تبریز-ایرنا- فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از کشف حفاری غیرمجاز در هسته مرکزی شهر تبریز خبر داد.

سرهنگ کاظم داداشی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، مکان این حفاری غیرمجاز را محله بارون آواک تبریز اعلام و اضافه کرد: در این راستا با اخذ دستور از مقام قضایی آذربایجان شرقی و پس از بازرسی های انجام شده در این منزل مسکونی، مکان حفاری غیرمجاز در طبقه زیرزمین به قصد کشف اموال تاریخی مشاهده شد.

وی اظهار داشت: به دنبال دریافت گزارش از دوستداران میراث فرهنگی در ستاد یگان حفاظت اداره کل مبنی بر اقدام به حفاری غیرمجاز در منزل شخصی واقع در منطقه یاد شده، پس از بررسی و هماهنگی های لازم با عوامل انتظامی شهرستان، مداخلات لازم انجام گرفت.

داداشی ادامه داد: پرونده این حفاری غیرمجاز، پس از بررسی وضعیت و جوانب مختلف این اقدام، به منظور انجام بررسی های بیشتر و طی مراحل قانونی به مراجع قضایی آذربایجان شرقی ارجاع داده شد.

وی از مردم آذربایجان شرقی درخواست کرد در صورت مشاهده هر گونه تخلف در حوزه میراث فرهنگی مراتب را با تماس شماره ۰۹۶۶۲ مرکز پیام یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اطلاع دهند.

به گزارش ایرنا، طی هفته های اخیر حفاری های غیرمجاز متعدد در آذربایجان شرقی با هدف کشف اشیای عتیقه در مناطق مختلف تاریخی صورت گرفته است که حفر تونل ۱۰۰ متری در یکی از محوطه های تاریخی شهرستان ملکان از آن جمله می باشد.

دوستداران میراث فرهنگی و کارشناسان مربوطه توصیه می کنند، اتخاذ تدابیر امنیتی و حفاتظتی و رصد مستمر مناطق مختلف تاریخی و میراثی استان باید جزو اولویت های اصلی و محوری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی قرار بگیرد.

«باون اواک» از محلات قدیمی تبریز است که جمعی از  هموطنان ارمنی در آن ساکن بوده اند. این محله قدیمی در محدوده قلعه نجفقلی خانی تبریز که بعد از زمین لرزه ۱۱۹۰ قمری/ ۱۱۵۰ شمسی این شهر توسط نجفقلی خان دنبلی بنیان گذاشته شد و وسعت آن بسیار کمتر از قلعه قدیمی قبلی بود، قرار دارد. 

در سال های اخیر در طرح های مسیرگشایی و توسعه این محله، آثار چندی از معماری قدیمی تبریز از دل خاک بیرون آمده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =