دریادارسیاری: تجارب و دستاوردهای دفاع مقدس به نسل جوان منتقل شود

تهران-ایرنا- معاون هماهنگ کننده ارتش با تاکید بر ارائه دستاوردهای دفاع مقدس به نسل جوان، گفت: انتظار ما این است که نیروها و یگان‌های آجا این تجارب را به نسل جوان منتقل کنند.

به گزارش روابط عمومی ارتش، نشست تخصصی ستاد برگزاری چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس امروز شنبه با حضور دریادار حبیب الله سیاری و تعدادی از معاونین آجا در ستاد ارتش انجام و برنامه های این ستاد رسماً آغاز شد.

معاون هماهنگ کننده ارتش در این نشست که فرماندهان یگان‌های آجا در مناطق و یگان‌های ارتش از سراسر کشور نیز به‌شکل ویدئو کنفرانس در آن حضور داشتند؛ با بیان اینکه چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس آجا با شعار محوری "ما قوی هستیم" از روز سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر آغاز می‌شود، افزود: الحمدلله و همانگونه که همه مستحضرید ارتش جمهوری اسلامی ایران با همراهی سایر نیروهای مسلح از امتحان مبارزه با بیماری کرونا که ظرف چند ماه گذشته کشور را درگیر کرده بود با تلاش و برنامه‌ریزی هایی که انجام شد و نیروهایی که پای کار آمدند؛ سرافراز بیرون آمد و بار دیگر فدایی ملت بودن را به منصه ظهور رساند.

وی افزود: رعایت دستورالعمل های بهداشتی باعث شده امروز پادگان‌ها و مراکز نظامی ما در بهترین و سالم‌ترین وضعیت باشند و کارکنان و خانواده‌های ما و سربازان اطمینان دارند که سالم‌ترین محیط، پادگان‌ها هستند و این وضعیت باید تا رفع این بیماری ادامه یابد.

معاون هماهنگ کننده ارتش در ادامه گفت: سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر عزیز است و ما درود می‌فرستیم به روح شهدا و امام شهدا و عرض سلام داریم خدمت همه پیشکسوتان و خانواده شهدای عملیات‌ بیت المقدس. عملیات‌ بیت المقدس ویژگی های خاصی را برای ما به ارمغان آورده است به نحوی که شرکت کنندگان در عملیات بیت المقدس شامل ارتش، سپاه بسیج مردمی و جهاد سازندگی در این عملیات تمام توان و  نیروهای خود را پای کار آورده بودند.

وی در ادامه به ویژگی های عملیات بیت المقدس اشاره کرد و گفت: فاصله بین دو عملیات  فتح‌المبین و بیت‌المقدس تنها یک ماه بود در حالی که برای آماده شدن در این عملیات بزرگ نیاز به زمان بیشتری وجود داشت اما نیروهای مسلح ما در کمتر از یک ماه  بعد از عملیات فتح‌المین، عملیات بزرگ دیگری به نام بیت‌المقدس را رقم زدند. وسعت منطقه عملیات در این عملیات ۱۰ برابر عملیات طریق القدس و دو برابر عملیات فتح‌المبین یعنی ۶۰۰۰ کیلومتر بود. مداومت عملیات نیز در عملیات بیت‌المقدس بسیار چشمگیر بود به نحوی که عملیات آفندی ۲۶ روزه کار بسیار بزرگی بود که در عملیات بیت المقدس انجام شد. تأمین نیرو، سلاح، شناسایی، کنترل دشمن و غیره در طول ۲۶ روز کاری بسیار عظیم بود. عملیات عبور از رودخانه نیز بسیار مهم و پیچیده بود که در عملیات بیت المقدس انجام شد و پنج لشکر در طول شب از رودخانه عیور کردند و  به لطف خدا و همت رزمندگان این کارها انجام شد و تعجب جهانیان را برانگیخت.

 سیاری توکل به خدا، توسل به ائمه اطهار (ع) و تکیه بر نیروهای رزمنده را نیز در این عملیات بسیار مهم و چشمگیر دانست که باعث شد این عملیات معجزه گونه به پیروزی برسد.

معاون هماهنگ کننده ارتش در مورد نتایج عملیات بیت المقدس نیز به  آزادسازی بیش از ۶ هزار کیلومتر مربع از خاک کشور، آزادسازی خرمشهر پس از ۱۹ ماه اسارت که دشمن با انبوهی از امکانات حتی فکرش را هم نمی‌کرد که ایران بتواند خرمشهر را آزاد کند، اسارت بیش از ۱۹ هزار نفر از دشمن  و به هلاکت رسیدن ۱۶ هزار نفر از دشمن بعثی، انهدام بیش از ۶۰۰ دستگاه انواع خودرو و بیش از ۶۰ فروند بالگرد و هواپیما در این عملیات بعنوان تنها بخشی از دستاوردهای این عملیات اشاره کرد و گفت: در عملیات بیت المقدس رژیم بعثی عراق بی اعتبار و بی آبرو شد و توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در جنگ و مقابله با دشمن به نمایش درآمد. بالندگی و غرور نیز در بین مردم اوج گرفت.

 سیاری  به سخن ماندگار امام (ره) در پایان عملیات بیت المقدس که فرمودند  "خرمشهر را خداوند آزاد کرد" و "فتح خرمشهر فتح خاک نیست بلکه فتح ارزش‌های اسلامی است" نیز اشاره کرد و افزود: عملیات بیت المقدس به خاطر خداباوری و همدلی، هماهنگی، انسجام و پشتیبانی خوب ملت و تکیه بر ارزش های اسلامی به پیروزی رسید.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه به برنامه‌های اجرایی چهلمین سال آغاز دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: از امروز سوم خرداد سال ۱۳۹۹ تا پایان سال برنامه‌های چهلمین سال دفاع مقدس دنبال می شود و انتظار ما از تمامی نیروها و یگان‌های آجا در گرامیداشت چهلمین سال دفاع مقدس این است که با انتقال تجارب دفاع مقدس، این تجارب را به نسل جوان منتقل کنند. به آزادگان و پیشکسوتان نیز توجه لازم را داشته و از آنها برای سخنرانی و انتقال تجارب شان دعوت کنند. هدایت الهی فرماندهی ولی فقیه و وحدت و همدلی تمام اقشار جامعه در کسب این پیروزی باید در این چهل و سه هفته به خوبی تبیین شود. تبیین آثار و دستاوردهای عملیات بیت المقدس و پیروزی‌های به دست آمده نیز انجام بشود.

سیاری در ادامه، برنامه‌های نیروهای آجا و سازمان‌های وابسته در طول ۴۳ هفته گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس را تشریح کرد.

در ادامه این جلسه، فرماندهان یگان‌های و مناطق عملیاتی ارتش به ارائه نقطه نظرات خود و برنامه های یکان‌های متبوعشان در گرامیداشت چهلمین سال آغاز دفاع مقدس به صورت ویدئو کنفرانس پرداختند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =