دستگاه تراش سیلندر خودرو در بجنورد ساخته شد

بجنورد- ایرنا- نخستین دستگاه تراش سیلندر خودرو در کشور، توسط مبتکران شهرک صنعتی بیدک بجنورد در خراسان شمالی ساخته و رونمایی شد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی روز شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این دستگاه برای نخستین بار در واحد صنعتی «ایزی صنعت» استان ساخته شده که علاوه بر داشتن قابلیت رقابت با نمونه مشابه وارداتی، خدمات پس از فروش نیز دارد.

سیاوش وحدت افزود: ساخت این دستگاه در سالی که توسط رهبر معظم انقلاب به عنوان «جهش تولید»  نامگذاری شده، گامی رو به جلو در راستای تولید نیازهای داخلی در شرایط تحریم و بی نیازی ساختن کشور از واردات خارجی است.

سازنده دستگاه تراش سیلندر خودرو نیز اظهار داشت: تا قبل از این دستگاه تراش سیلندر خودرو با قیمت بالایی وارد کشور می شد که البته دست‌کم ۴۰ سال کار کرده و استوک بود.  

سینا ایزی که خود این دستگاه را طراحی کرده است، افزود: برای ساخت این دستگاه پنج میلیارد ریال هزینه شده و با کمک گروهی ۲۰ نفره به مدت یک سال روی آن کار شده است.

سرپرست تیم فنی و مهندسی ایزی صنعت با بیان اینکه ساخت این دستگاه تاکنون برای ۲۰ نفر اشتغالزایی داشته است، اظهار داشت: با راه اندازی خط تولید انبوه آن علاوه بر ایجاد اشتغال برای ۲ برابر این میزان، از خروج میزان قابل توجهی ارز نیز جلوگیری می شود.

ایزی گفت: قیمت فروش کنونی این دستگاه ۲ میلیارد ریال است و در کنار آن خدمات پس از فروش نیز ارائه می شود در حالی که نمونه های وارداتی دست دوم آن که گاه قدمت آن به ۵۰ سال نیز می رسید با قیمت ۴ میلیارد ریال خریداری می شود.

وی افزود: اگر دولت از ما حمایت کند و بتوانیم تسهیلاتی تا سقف ۳۰ میلیارد ریال دریافت کنیم، می توانیم خط تولید این دستگاه را به سرعت راه اندازی کرده و کشور را از ورود این دستگاه بی نیاز و هم چنین با نمونه های خارجی رقابت کنیم.

وی با اشاره به این که کارخانه ایزی صنعت، ماشین آلات میل لنگ تراشی تولید می کند و سابقه ای ۴۰ ساله در این حوزه دارد، اظهار داشت: ماشین آلات این کارخانه برای تولید نیاز به روزآمد شدن دارد و برای راه اندازی خط تولید نیز باید دستگاه ها و ماشین های به‌روزتری داشته باشیم که این امر با حمایت دولت ممکن می شود.

خراسان شمالی دارای ۱۵ ناحیه و شهرک صنعتی و یک منطقه ویژه اقتصادی است و ۲۷۸ واحد صنعتی در این مناطق فعالیت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =