۳ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۲۰
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 83797985
۰ نفر

برچسب‌ها

استان سمنان در آزادسازی خرمشهر ۱۹۲ شهید تقدیم کرد

سمنان- ایرنا- مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان با اشاره به نفش برجسته جوانان غیور این استان در آزادی‌سازی خرمشهر، گفت: استان در آزادسازی خرمشهر ۱۹۲ شهید تقدیم کرد.

سرهنگ محمدحسن سلامی روز شنبه همزمان با سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر در عملیات غرورآفرین بیت المقدس به خبرنگاران اظهار داشت: از استان سمنان در این عملیات ۸۵ شهید از نیروهای مردمی و سپاه، ۱۰۷ شهید از ارتش و بیش از ۱۷۰ مجروح و جانباز تقدیم اسلام و انقلاب شد.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان با بیان اینکه زنده نگه‌داشتن دلاوری‌ها و رشادت‌های رزمندگان اسلام در روز سوم خرداد برای نسل امروز امری ضروری است، ابراز داشت: جانبازی سربازان اسلام موجب شد تا حتی یک وجب از خاک ایران به دست بیگانگان نیفتد و امروز از آن حادثه به عنوان غرور ملی یاد می‌شود.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط حساس و بحران شیوع کرونا در کشور و استان سمنان امسال ویژه برنامه های گرامی داشت حماسه سوم خرداد با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و بهره گرفتن از ظرفیت رسانه ای و مجازی برگزار می شود.
وی تصریح کرد: سال‌های گذشته برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و آموزشی متنوع به مناسبت گرامیداشت آزادسازی خرمشهر در استان سمنان برگزار می‌شد، اما با توجه به شرایط متفاوت امسال، ۵۰ برنامه در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی با شیوه ای نوین با محوریت آحاد مردم به خصوص جوانان تولید و عرضه شده است.
وی با بیان این که آزادسازی خرمشهر قله‌ افتخارات ملت ایران در دفاع مقدس است، اظهار داشت: پیروزی بزرگ فتح خرمشهر قدرت دفاعی و نظامی ملت ایران را به رخ جهان کشاند و با برهم زدن معادلات سیاسی و نظامی دشمنان، انقلاب اسلامی مسیر جنگ را تغییر داد و باعث تقویت روحیه پیروزی در رزمندگان شد.
سلامی خاطرنشان کرد: طی عملیات بیت‌المقدس پنج هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده جمهوری اسلامی ایران آزاد شد و ۱۹ هزار نفر از نیروهای دشمن به اسارت درآمد و بالغ بر ۱۶ هزار نفر از آنان کشته و زخمی شدند.
یوم الله سوم خرداد و سالروز آزادسازی خرمشهر حماسه جاویدان و بی ‌نظیر تاریخ، گویای مقاومت و پایداری ملت ایران اسلامی است.
خرمشهر پس از ۵۷۵ روز اشغال و پس از ۳۵ روز مقاومت، چهارم آبان ۱۳۵۹ توسط رژیم تا دندان مسلح بعثی عراق اشغال شد و در ساعت ۱۱ صبح روز سوم خرداد ۱۳۶۱ در عملیات بیت المقدس آزاد شد.
عملیات آزادسازی خرمشهر به کشته و زخمی شدن ۱۶ هزار و اسارت ۱۹ هزار عراقی منجر شد و گرفتن این تعداد اسیر از دشمن، بیانگر اهمیت این عملیات برای ایران و شکست دشمن بود. در این روز بزرگ، شهر خون و قیام پس از ۱۹ ماه توسط رزمندگان اسلام آزاد شد و پرچم اسلام بر فراز مسجد جامع خرمشهر به اهتزاز درآمد.

استان سمنان سه هزار شهید تقدیم آرمان های انقلاب اسلامی کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =