استاندار تهران: فتح خرمشهر نمونه بارز مقاومت ملت ایران در برابر دشمنان است

تهران_ ایرنا_ استاندار تهران در پیامی بمناسبت پیروزی رزمندگان اسلام در روز سوم خرداد ، فتح خرمشهر را نمونه بارز مقاومت ملت ایران در برابر دشمنان دانست و بر مقاومت در برابر دشمنان تاکید کرد.

به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، انوشیروان محسنی بندپی با صدور پیامی سوم خردادماه سالروز آزادسازی خرمشهر را تبریک گفت.

 متن این پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر حماسه جاویدان و بی ‌نظیر تاریخ و حکایت‌گر مقاومت و پایداری ملت ایران اسلامی است، حماسه ای که در تاریخ پر افتخار ایران اسلامی ثبت شد تا هشداری برای دشمنان این نظام باشد و بدانند مردم ایران همواره پای آرمان ها خود ایستاده و در این مسیر از هیچ شجاعتی دریغ نمی کنند.

امام راحل درباره فتح خرمشهر فرمودند: فتح خرمشهر فتح خاک نیست، فتح ارزش های اسلامی است، خرمشهر شهر لاله های خونین است. خرمشهر را خدا آزاد کرد و رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه ای نیز در مورد خرمشهر فرمودند که «حماسه مقاومت و آزادی خرمشهر، حادثه ای بی نظیر در تاریخ جهان است. خرمشهر، به پرچم سرافرازی و پایداری ملت ایران مبدل شده است.

در طول ۴۰ سال پس از انقلاب اسلامی، ملت ایران همواره با تاسی از فرمایشات امام راحل و منویات مقام معظم رهبری، در راه دفاع از مام میهن قهرمانانه ایستادگی کرده و هیچ زمان حتی وجبی از خاک این مرز و بوم را به دشمن ندادند و در برابر قلدری‌های زورگویانان و دشمنان کوتاه نیامده‌اند.

 فتح خرمشهر نمونه ‌ای بارز از حماسه بزرگ مقاومت ملت ایران در برابر دشمنان است و هر چند در زمان آزادسازی خرمشهر خطاب به شهید محمد جهان آرا ندای "ممد نبودی ببینی شهر آزاد گشته" را سر دادیم؛ دیر زمانی نخواهد بود که این ندا در جهان طنین انداز خواهد شد که "حاج قاسم نبودی، قدس آزاد گشته"؛ تا به جهانیان ثابت شود که طبق وعده باری تعالی ظلم و جور پایدار نخواهد بود.

به گزارش ایرنا؛ آزادسازی خرمشهر از اهداف اصلی عملیات بیت‌المقدس در خلال جنگ ایران و عراق بود، که توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران (به فرماندهی علی صیاد شیرازی) و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (به فرماندهی محسن رضایی) انجام گرفت.

بعد از این نبرد، شهر خرمشهر پس از ۵۷۶ روز اشغال توسط نیروهای ارتش عراق، در روز سوم خردادسال ۱۳۶۱ توسط نیروهای مسلح ایران بازپس گرفته شد.

فتح خرمشهر بازتاب جهانی داشت و عراق با از دست دادن خرمشهر، از نظر سیاسی تکیه‌گاهش را برای مذاکره از دست داد.

 این نبرد از لحاظ نظامی، به‌عنوان نقطهٔ عطفی در تاریخ جنگ ایران و عراق شناخته می‌شود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ روز ۳ خرداد را به عنوان؛ روز مقاومت، ایثار و پیروزی در تقویم رسمی ایران نام‌گذاری کرده‌است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =