تلاش برای بازپروری ۲ قلاده توله خرس قهوه‌ای کامفیروز ادامه دارد

شیراز - ایرنا- حدود یک ماه پیش ۲ قلاده توله خرس قهوه ای سرگردان با گزارش روستائیان در اطراف منطقه کامفیروز شهرستان مرودشت زنده گیری و به شیراز منتقل شدند. توله‌ها که به دلیل جدا افتادن از مادر و تحمل گرسنگی و تشنگی طولانی مدت در آستانه مرگ بودند با تلاش دامپزشکان اداره کل حفاظت محیط زیست فارس از مرگ حتمی نجات یافتند همچنان تلاش برای بازپروری این خرس‌ها ادامه دارد.

حمید ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس روز شنبه با بیان اینکه  پس از طی مراحل درمان، توله ها به منظور نگهداری در فضایی مناسب به یکی از مراکز امانی شهرداری شیراز انتقال یافتند. افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در نظر دارد باهمکاری دانشگاهیان ،کارشناسان و مشاوره با افراد متخصص حوزه حیات وحش نسبت به بازپروری توله ها اقدام نماید.

ظهرابی در ادامه گفت: این اقدام بر اساس تجاربی که سایر کشورها در زمینه بازگرداندن توله خرس های جدا مانده از مادر به طبیعت داشتند؛ از میان سایر گزینه ها انتخاب شده  و با توجه به اینکه تجربه مشابهی در کشور در خصوص بازپروری توله های خرس قهوه ای وجود ندارد ؛ تصمیم گرفته شد تا به عنوان یک فرصت پژوهشی از این امکان استفاده و تمام امکانات به منظور نگهداری در فضایی مناسب و عدم خوگیری آنها به انسان بکار گرفته شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس افزود: در نهایت طی ماه های آینده مجددا موضوع بررسی و در صورت موفقیت برنامه های پیش بینی شده در خصوص رهاسازی آنها در زمان مناسب و در زیستگاه اصلی تصمیم گیری می شود.

ظهرابی اضافه کرد: در حال حاضر این مکان نگهداری نیز موقت بوده و با بزرگ شدن توله ها، آنها به محدوده فنس کشی شده یک هکتاری که آماده  شده و در حال تکمیل است، منتقل می شوند.

کامفیروز در فاصله ۱۳۶ کیلومتری شمال شیراز در شهرستان مرودشت قرار دارد.

اخبار مرتبط