ساخت رگ‌هایی با قطر کم توسط محققان دانشگاه امیرکبیر

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با به کار گیری فناوری نانو، زیست فناوری و با استفاده از سلول‌های سازنده رگ انسان عروقی با قطر کم، در مقیاس آزمایشگاهی تولید کنند.

به گزارش روز شنبه دانشگاه امیرکبیر، فربد تندنویس در خصوص پروژه خود تحت عنوان «ساخت و مشخصه یابی داربست نانوساختار پلی یورتان ژلاتین نانولوله های کربنی برای کاربرد در مهندسی بافت عروق» گفت: طی این پروژه توانستیم جایگزین رگ را طراحی کنیم که شبیه ساختار عروق شریانی بدن است.

این دانش آموخته دکتری رشته مهندسی پزشکی با بیان اینکه برخی از افراد به خاطر مشکلات پلاک های چربی یا اشکال در عروق خونرسان نیاز به رگ مصنوعی دارند، اظهار داشت: این رگ باید به آن محل پیوند داده شود که اکنون برای اینکار از رگ های مصنوعی استفاده می کنند. ما توانستیم این رگ ها را در مقیاس نانو به صورت طبیعی مشابه با خود رگ طبیعی بدن طراحی کنیم.

وی افزود: فرق این رگ با رگ های مصنوعی این است که همبستگی با بافت اطراف را دارد و مانع از لخته شدن خون به سبب داشتن سلول های اندوتلیال در بدن افراد می شود.

تندنویس با بیان اینکه تاکنون رگ های مصنوعی توسط محققان داخلی و خارجی ساخته شده، گفت: این رگ های مصنوعی شباهتی با بدن ندارند و مشکلاتی را برای افراد به وجود می آورند.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: اما این رگ ها که طراحی کرده ایم و در مقیاس آزمایشی ساختیم و در خرگوش مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج خوبی هم داشته است.

این دانش آموخته دکتری رشته مهندسی پزشکی با تاکید بر اینکه در ساخت این رگ از فناوری زیستی و فناوری نانو بهره بردیم خاطر نشان کرد: هر چه به سمت بیولوژیک بودن رگ برویم بهتر است زیرا بیشتر شبیه بدن می شود. این نمونه ها برای جایگزینی عروق با خطر کمتر هستند (هر چه قطر رگ کوچکتر می شود، جایگزن عروقی با خطرات بیشتری در کارکردهای دراز مدت روبرو می شود).

استاد راهنمای این طرح حمید کشوری عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =