اخراج متقاضیان پناهجویی در آمریکا به بهانه محدودیت‌های کرونایی

تهران-ایرنا- شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد، مهاجرانی که قصد پناهندگی در آمریکا را دارند به دلیل تدابیر مرزی سختگیرانه ای که دولت دونالد ترامپ همزمان با همه‌گیری ویروس کرونا وضع کرده است، از کمک های انسان دوستانه عمدتا محروم هستند و به همین بهانه مقررات بهداشتی به کشورشان بازگردانده می‌شوند.

این شبکه خبری نوشت: در فاصله زمانی بین ۲۰ مارس تا ۳۰ آوریل (اول فروردین ۹۹ تا ۱۱ اردیبهشت) فقط ۴۱۵ نفر از پناهجویانی که توسط اداره مهاجرت و حفاظت مرزی آمریکا دستگیر شده اند برای انجام مصاحبه به دایره مسئول مصاحبه با پناهجویان فرستاده شدند.

براساس اطلاعاتی که بدست سی ان ان رسیده است این رقم در همین دوره از سال گذشته ۱۷ هزار نفر بود.

هفته گذشته دولت آمریکا دستورالعمل بهداشت عمومی را که امکان حذف سریع مهاجران بازداشت شده در مرزهای آمریکا را می دهد، تمدید کرد. این محدودیت ها ابتدا در ماه مارس اعمال شدند.

کاهش چشمگیر ارجاع پناهجویان به بخش مصاحبه در حالی انجام می شود که دولت ترامپ چندین تغییر را در سیاست مهاجرتی آمریکا اعمال کرده و نظام مهاجرت ملی را در بحبوحه همه گیری کرونا تغییر داده است.

در بحبوحه اعمال محدودیت های کرونایی در ماه آوریل(اردیبهشت)، آمریکا اکثریت مهاجران در مرز مکزیک را حذف کرد و  تنها برخی از مهاجران توانستند به روند رسیدگی به امور مهاجران ادامه دهند.

سارا پایرس تحلیلگر سیاسی برنامه سیاست مهاجرتی آمریکا در موسسه سیاسی مهاجرت گفت: ارقام نشان می دهد که تعداد قابل توجهی از افراد بنابر دستورالعمل بهداشت عمومی در آمریکا اخراج شده اند و تردیدی نیست که ویروس کرونا دست دولت ترامپ را برای تحقق هدفی که از مدتها قبل به دنبالش بوده است یعنی پایان دادن به پناهندگی در مرزهای جنوبی باز گذاشته است.

براساس آمار جدید، بیش از ۹۰ درصد از ۱۶ هزار پناهجوی بازداشتی در مرز جنوبی آمریکا در ماه آوریل براساس این دستورالعمل بهداشتی بازگردانده شده اند.

به گفته یک مقام وزارت امنیت میهن آمریکا براساس این دستور، آستانه معافیت از اخراج یک ادعای بشردوستانه طبق کنوانسیون مبارزه با شکنجه است. فرد متقاضی برای این که بتواند ادعای خود را تحت این کنوانسیون مطرح کند باید ثابت کند که اگر به کشورش باز گردد ۵۰ درصد ممکن است شکنجه شود.

تعداد کل افرادی که وارد مرز جنوبی آمریکا شده اند در مقایسه با سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است. در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) ۱۵ هزار و  ۸۶۲ نفر در مرز جنوبی دستگیر شدند. این رقم در آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی ۹۹ هزار و ۲۷۳ نفر بود. در سال ۲۰۱۹ بالاترین رقم دستگیری پناهجویان در بیش از یک دهه گذشته در آمریکا رقم خورد.

دولت آمریکا از اقدامات مرزی خود دفاع کرده و مدعیست این مقررات به بهبود وضعیت سلامت و بهداشت در دوران همه گیری کمک کرده است.

کارشناسان بهداشتی استفاده از قوانین سلامت عمومی را در این زمینه مورد انتقاد قرار داده اند و چنین استدلال می کنند که این دستور توقف ورود پناهجویان را هدف قرار می دهد و در خدمت اهداف بهداشتی نیست.

ترامپ با وعده جلوگیری از ورود مهاجران از مرز مکزیک روی کار آمد و ساخت دیوار مرزی را یکی از اهداف خود قرار داد و حتی در ابتدا از مکزیک خواست هزینه ساخت این دیوار را تقبل کند اما با مقاومت مقام های مکزیکی مواجه شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =