آزادسازی خرمشهر اثبات اراده پولادین برای ظفرمندی در سخت‌ترین نبردها بود

تهران - ایرنا - رییس جمعیت هلال احمر گفت: آزادسازی خرمشهر از چنگال دشمن غاصب، نشانه‌ای از ایمان ملت انقلابی ایران به امدادهای الهی و اثبات اراده پولادین آنان برای ظفرمندی در سخت‌ترین نبردها بود.

کریم همتی روز شنبه همزمان با سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر در عملیات بیت المقدس در سال ۱۳۶۱ و روز مقاومت، ایثار و پیروزی با صدور پیامی افزود: سوم خرداد ۱۳۶۱، مردم شهیدپرور و رزمندگان غیور، استقامت و شجاعتی را که از امام خمینی (ره) آموخته بودند، با خلق حماسه‌ای بزرگ تکمیل کردند و با اهدای خون پاک خود، در پیکار با دشمن بعثی سربلند بیرون آمدند تا در اجابت امر معمار انقلاب که فرمود "خرمشهر باید آزاد شود"، عزتمند و سربلند باشند.

وی در ادامه این پیام آورده است: خانواده بزرگ جمعیت هلال احمر در سالروز فتح خرمشهر، یاد و خاطره رشادت‌های رزمندگان و شهیدان آن ایام تاریخی را گرامی می‌دارد. از خداوند بزرگ برای روح رفیع شهدای عزیز و والا مقام، شادی و رضوان الهی مسئلت داریم و سوم خرداد را به مردم مقاوم و مومن خرمشهر تبریک می‌گوییم.

به گزارش ایرنا، در هشت سال دفاع مقدس ۴۷۶ امدادگر جمعیت هلال احمر به شهادت رسیدند که شهادت آنان فضای جبهه ها را معطر کرد.

عمده فعالیت های جمعیت هلال احمر در طول سال های دفاع مقدس به صورت پشتیبانی از بیمارستان های صحرایی، تجهیز، اعزام و انتقال محموله های دارویی، کادر پزشکی و امدادگران به مناطق جنگی و عملیاتی، انتقال مجروحان از مناطق جنگی به بیمارستان ها و تامین خودروهای لازم امدادرسانی و بالگردهای امدادی بوده است.

همچنین این جمعیت ملی در بخش فعالیت های ترابری در طول هشت سال دفاع مقدس با بهره گیری از ۳۴ درصد از خودروهای امدادی و اعزامی خود به مناطق عملیاتی شامل انواع آمبولانس های سبک و اتوبوسی، ۵۷ درصد از خودروهای سنگین شامل کامیون و تریلر و ۹ درصد از خودروهای عملیاتی شامل جیپ و نظایر آن در ۹ هزار و ۲۳۰ مورد ماموریت های مختلف امدادی و پشتیبانی از رزمندگان اسلام مشارکت داشته است.

 در طول هشت سال دفاع مقدس واحد امداد هوایی این جمعیت با سه فروند بالگرد امدادی با انجام یکهزار و ۷۶۸ سورتی پرواز به مدت سه هزار و ۴۲۹ ساعت پروازی به امر امداد و انتقال مجروحین جنگی به بیمارستان های مختلف پرداخته است.

همچنین امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر در حملات هوایی و موشکی رژیم بعثی صدام در اسفندماه ۶۶ و سال های بعد از آن به شهرهای کشورمان شمار زیادی از مجروحان و زیر آوار ماندگان این حملات را نجات دادند.

جمعیت هلال احمر در دوران دفاع مقدس با استفاده از قطار بیمارستانی خود نقش قابل توجهی در انتقال مجروحان جنگی به سایر بیمارستان های کشور داشته است.

به رغم تمامی مفاد حقوق بین المللی بشردوستانه در مخاصمات مسلحانه که حمله به تاسیسات، پرسنل درمانی و نیز وسایل حمل و نقل درمانی را که در حال انجام وظایف صرفا درمانی و امدادرسانی هستند را به شدت منع کرده است، اما در دوران دفاع مقدس ۴۷۶ امدادگر این جمعیت که با لباس و بازوبند مشخص امدادرسانی به مجروحان جنگی را بر عهده داشتند از سوی نیروهای متخاصم رژیم بعثی صدام به شهادت رسیدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =