۱۸۴.۵ میلیارد ریال تسهیلات به گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری پرداخت شد

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری گفت: ۱۸۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات از محل طرحهای اشغال‌زایی روستایی و فراگیر به متقاضیان سرمایه‌گذاری حوزه‌های گردشگری و صنایع‌دستی این استان پرداخت شد.

مهرداد جوادی روز شنبه به خبرنگاران چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: از این مبلغ ۹۲ میلیارد ریال مربوط به حوزه گردشگری و ۹۲.۵ میلیارد ریال مختص بخش صنایع‌دستی است.

وی افزود: سهم بخش‌های گردشگری و صنایع‌دستی استان از این تسهیلات ۵۱۰ میلیارد ریال بود، که ۳۴۰ میلیارد ریال مربوط به حوزه گردشگری و ۱۷۰ میلیارد ریال مختص بخش صنایع‌دستی استان است.

جوادی تصریح کرد: هم‌اکنون ۱۳۰ میلیارد ریال طرح به بانک‌های عامل چهارمحال و بختیاری معرفی شده است، که از این میزان ۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به حوزه گردشگری و ۳۰ میلیارد ریال مختص بخش صنایع‌دستی است.

وی یادآور شد:با پرداخت این میزان تسهیلات زمینه اشتغال مستقیم ۱۱۳ نفر در حوزه گردشگری و ۷۶۳ نفر در بخش صنایع‌دستی استان فراهم می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: نرخ تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی و فراگیر گردشگری و صنایع‌دستی استان در نقاط شهری ۱۸ درصد و در مناطق روستایی ۶ درصد است.

وی گفت: حداکثر تنفس برای این تسهیلات یک سال، دوره مشارکت ۲ سال و بازپرداخت ۷۲ ماه است.

جوادی تاکید کرد: برای تسریع در روند جذب بقیه تسهیلات حوزه‌های گردشگری و صنایع‌دستی استان، کمیته تسهیلات با عضویت معاونان و کارشناسان این ۲ حوزه تشکیل و فعال می‌شود.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری ۸۰۰ جاذبه میراث فرهنگی و طبیعی دارد که از این تعداد ۱۰۵ جاذبه گردشگری و ۱۵ کانون گردشگری است.

چهارمحال و بختیاری افزون‌بر ۱۲ هزار هنرمند صنایع دستی دارد که از این تعداد ۳ تا ۶ هزار نفر در فصل‌های مخلتف سال فعالیت می‌کنند.

هم‌اکنون ۵۲ رشته صنایع دستی شهری، روستایی و عشایری در چهارمحال و بختیاری وجود دارد.

بافته‌های داری مانند فرش‌بافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی و قالی‌بافی، چوخابافی، نمدمالی، کلاه‌مالی، گیوه دوزی، سرمه‌دوزی، منبت‌کاری، سفال‌گری، خورجین‌بافی، بافت سیاه چادر، قفل‌سازی، حجاری، گره‌چینی، احجام فلزی خاتم و مشتقات آن ها از مهمترین صنایع دستی شهری، روستایی و عشایری این استان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =