۸۶۰ هزار مترمکعب منابع آب زیرزمینی در شهرستان کمیجان صرفه‌جویی شد

اراک - ایرنا - سرپرست اداره منابع آب شهرستان کمیجان گفت: ۸۶۰ هزار مترمکعب منابع آب زیرزمینی در این شهرستان امسال با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی مصارف و برداشت آب صرفه‌جویی شد.

«عادل احمدی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این حجم از منابع آب زیرزمینی از مسدود کردن  سه حلقه چاه غیرمجاز، نصب چهار دستگاه کنتور حجمی هوشمند و جمع‌آوری تاسیسات غیرمجاز برداشت اب بر روی ۶ چاه کشاورزی استان ذخیره‌سازی و حفظ شده است.  

وی اظهار داشت: در این مدت سه حلقه چاه غیرمجاز با حجم صرفه جویی ۲۷۰ هزار مترمکعب در سال با تلاش شبانه روزی گروه گشت و بازرسی این اداره شناسایی و از مدار مصرف خارج شد.

سرپرست اداره منابع آب شهرستان کمیجان گفت: حفر چاه‌های غیرمجاز صدمات جبران‌ناپذیری به آبخوان‌های منطقه وارد می‌کند و بر همین اساس در این بازرسی‌ها ۲ دستگاه حفاری غیرمجاز توقیف و به پارکینگ منتقل شد.

احمدی افزود: در راستای جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز نیز چهار دستگاه کنتور حجمی هوشمند بر روی چاه‌های پروانه‌دار کشاورزی نصب شده که ۲۸۰ هزار مترمکعب  آب را حفظ و ذخیره کرده است.

سرپرست اداره منابع آب شهرستان کمیجان گفت: ۶ مورد جلوگیری از برداشت غیرمجاز شن و ماسه از بستر رودخانه امسال در بخش آب‌های سطحی و ۶ مورد جمع‌آوری لوازم غیرمجاز برداشت آب از چاه‌های کشاورزی  با حجم صرفه‌جویی سالانه ۳۱۰ هزار مترمکعب در بخش آب‌های زیرزمینی  انجام شده است.

احمدی افزود: در این مدت سه هزار هکتار از اراضی کمیجان، میلاجرد و حسین‌آباد با مدیریت سر دهنه‌های منشعب از رودخانه‌های شهرستان با دبی سه و پنج دهم مترمکعب در ثانیه  و برای مصارف کشاورزی آبرسانی شد.

کمیجان واقع در ۱۰۱ کیلومتری اراک دارای ۳۹ هزار نفر جمعیت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =