۸۶۰ هزار مترمکعب منابع آب زیرزمینی در شهرستان کمیجان صرفه‌جویی شد

اراک - ایرنا - سرپرست اداره منابع آب شهرستان کمیجان گفت: ۸۶۰ هزار مترمکعب منابع آب زیرزمینی در این شهرستان امسال با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی مصارف و برداشت آب صرفه‌جویی شد.

«عادل احمدی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این حجم از منابع آب زیرزمینی از مسدود کردن  سه حلقه چاه غیرمجاز، نصب چهار دستگاه کنتور حجمی هوشمند و جمع‌آوری تاسیسات غیرمجاز برداشت اب بر روی ۶ چاه کشاورزی استان ذخیره‌سازی و حفظ شده است.  

وی اظهار داشت: در این مدت سه حلقه چاه غیرمجاز با حجم صرفه جویی ۲۷۰ هزار مترمکعب در سال با تلاش شبانه روزی گروه گشت و بازرسی این اداره شناسایی و از مدار مصرف خارج شد.

سرپرست اداره منابع آب شهرستان کمیجان گفت: حفر چاه‌های غیرمجاز صدمات جبران‌ناپذیری به آبخوان‌های منطقه وارد می‌کند و بر همین اساس در این بازرسی‌ها ۲ دستگاه حفاری غیرمجاز توقیف و به پارکینگ منتقل شد.

احمدی افزود: در راستای جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز نیز چهار دستگاه کنتور حجمی هوشمند بر روی چاه‌های پروانه‌دار کشاورزی نصب شده که ۲۸۰ هزار مترمکعب  آب را حفظ و ذخیره کرده است.

سرپرست اداره منابع آب شهرستان کمیجان گفت: ۶ مورد جلوگیری از برداشت غیرمجاز شن و ماسه از بستر رودخانه امسال در بخش آب‌های سطحی و ۶ مورد جمع‌آوری لوازم غیرمجاز برداشت آب از چاه‌های کشاورزی  با حجم صرفه‌جویی سالانه ۳۱۰ هزار مترمکعب در بخش آب‌های زیرزمینی  انجام شده است.

احمدی افزود: در این مدت سه هزار هکتار از اراضی کمیجان، میلاجرد و حسین‌آباد با مدیریت سر دهنه‌های منشعب از رودخانه‌های شهرستان با دبی سه و پنج دهم مترمکعب در ثانیه  و برای مصارف کشاورزی آبرسانی شد.

کمیجان واقع در ۱۰۱ کیلومتری اراک دارای ۳۹ هزار نفر جمعیت است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha