آماده‌سازی مسیرهای ارتباطی عشایر آذربایجان‌غربی برای کوچ

ارومیه- ایرنا- مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: تمهیدات لازم در راستای تسهیل تردد و تأمین امنیت و امکانات بهداشتی و درمانی عشایر جهت پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در مناطق عشایری در هنگام کوچ به مناطق ییلاقی در حال انجام است.

علی ناجی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سه هزار کیلومتر ایل‌راه‌ عشایری در  آذربایجان‌غربی وجود دارد که مرمت و بازسازی آنها نیازمند تخصیص اعتبار ویژه است.

وی ادامه داد: با توجه به شیوع بیماری کرونا و به منظور حفظ سلامت جامعه عشایری زمان کوچ بهاره عشایر به تعویق افتاده و در این مدت هماهنگی لازم با وزارت بهداشت و درمان به منظور تهیه و تدوین دستورالعمل‌های بهداشتی انجام گرفته و اجرایی می‌شود.

وی بیان کرد: بهبود وضعیت ایل‌راه‌ها از جمله مهمترین برنامه‌های اداره‌کل امور عشایر آذربایجان‌غربی است که با اهتمام ویژه‌ای آن را دنبال می‌کنیم.

مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: ساماندهی این مسیرها می‌تواند در کمک به عشایر برای کوچ آسان‌تر به ییلاق و قشلاق و محرومیت‌زدایی از این قشر مؤثر باشد.

ناجی با اشاره به اینکه ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری در استان وجود دارد، بیان کرد: از این تعداد حدود ۶۰۰ خانوار به خارج از استان کوچ کرده‌اند و بقیه نیز در داخل استان و در شهرستان‌های چالدران، خوی، پلدشت، ماکو، مهاباد، سلماس و شاهین‌دژ ییلاق و قشلاق می‌کنند.

وی با بیان اینکه بهبود معیشت خانوارهای عشایری دارای جایگاه خاصی در بخش کشاورزی است، افزود: هم‌اکنون ظرفیت‌های مطلوبی در بخش کشاورزی استان برای بهبود معیشت خانواده‌های عشایری وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه رسیدگی به مشکلات بهداشتی و تامین نیازهای آنان در مناطق ییلاقی عشایر در اولویت است، گفت: در این راستا بازدیدهای میدانی از مناطق ییلاقی غشایرنشین صورت می‌گیرد تا مشکلات شناسایی و برطرف شود.

به گزارش ایرنا ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار با ۵۹ درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ عشایر استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل هستند و ۳۳۶ روستای آذربایجان غربی نیز ویژه عشایر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =