تاکید اهل سنت خراسان شمالی بر تبعیت از رهبری در اعلام عید فطر

بجنورد- ایرنا- علما و روحانیون اهل سنت خراسان شمالی روز شنبه با صدور بیانیه‌ای بر تبعیت از ولی فقیه در اعلام عید سعید فطر تاکید کرده و افزودند: ملاک اصلی در اعلام عید فطر تایید حاکم اسلامی است و تبعیت از رهبر معظم انقلاب واجب است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: مساله استهلال با وجود اینکه جزو مسایل مهم و روشن به شمار می رود ولی دشمنان و برخی کشورهای به اصطلاح مسلمان، به هر دستاویزی متوسل می شوند تا با استفاده از این امر، به اتحاد دنیای اسلام ضربه بزنند.

این بیانیه تصریح دارد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری، اهمیت بسیار زیادی به این امر می دهند، به گونه ای که کمیته استهلال با متخصصانی برگزیده و دستگاه هایی مجهز هلال ماه را رصد می کنند که این نشانگر آن است که رهبری، با جدیت تمام رویت هلال ماه را بررسی می کنند.

علما و روحانیون اهل سنت خراسان شمالی با اشاره به اینکه دیدن هلال ماه، هم در اول رمضان و هم در اعلام عید فطر، باید با تایید حاکم اسلامی انجام پذیرد، خاطرنشان کردند: حجت همان نظر حاکم اسلامی است، زیرا که امام خامنه ای، ولی امر مسلمین بوده و پیروی از رهنمودهای آن حضرت بر همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی واجب و ضروری است.

این بیانه افزوده است: بحث رویت ماه ممکن است در بسیاری از نقاط اعلام شود ولی برای اثبات آن حتما باید حاکم شرع، دستور بدهند چرا که تنها منبع رسمی و قابل اعتماد در اعلان روز عید سعید فطر، دفتر مقام معظم رهبری است.

علمای اهل سنت خراسان شمالی تصریح کردند: ما جامعه اهل سنت استان به اطاعت از فرامین صادره از دفتر مقام معظم رهبری، در هر روزی را که معظم له عید سعید فطر اعلام کنند، اقدام به اقامه نماز عید فطر می نماییم.

بیش از ۱۰ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی را ترکمن های اهل سنت تشکل می دهند که در شهرستان های راز و جرگلان، مانه و سملقان و بجنورد سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha