پارسال ۴۳۰ مورد آتش سوزی در سقز اتفاق افتاد

سنندج - ایرنا - رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سقز با تاکید بر اینکه شهروندان از هرگونه آتش زدن گیاهان هرز خشک و مزارع خودداری کنند گفت: ۴۳۰ مورد آتش سوزی گیاهان خشک و مزارع در سال ۹۸ در این شهرستان اتفاق افتاد.

محمد دولتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با آغاز فصل گرما و خشک شدن گیاه مراتع و مزارع کشاورزی خطر آتش سوزی بیشتر می شود، بنابراین مردم از هرگونه آتش زدن فضاهای سبز، گیاهان هرز خشک شده در سطح شهر و زمین های کشاورزی و مراتع خودداری کنند.

وی افزود: علیرغم تمامی اطلاع رسانی ها و هشدارها در سال گذشته متاسفانه بیش از ۴۳۰ مورد آتش سوزی گیاهان خشک و مزارع رخ داد که از این تعداد ۳۲۴ مورد در حریم و محدوده شهر و تعداد ۵۶ مورد مربوط به آتش‌سوزی در محدوده‌ روستاها و ۵۰ مورد هم در محدودهی جاده‌های بین شهری بوده است.

دولتی یادآور شد: آتش‌سوزی کاربری‌های گیاهان خشک و مزارع جزو آتش‌سوزی‌های زمان بر بود که کمترین زمان اطفای آن حداقل ۲ ساعت و در مواردی مانند کوه جاقل و محله تپه مالان و سایر موارد که اکثرا هم صعب العبور بود و امکان عبور خودرو نداشت تا ۱۰ ساعت هم طول کشید ضمن اینکه بیشتر آتش‌سوزی ها با آتش‌کوب و به صورت دستی خاموش شدند که باعث هدر رفتن تمام توان جسمی یک آتش‌نشان برای روز کاری می‌شود.

وی به شهروندان توصیه کرد با توجه به نزدیک شدن فصل تابستان و گرم‌تر شدن دمای هوا و احتمال افزایش آتش سوزی مزارع، چمن‌زارها، جنگل‌ها و باغ‌ ها و مراتع ضروری است، خطر آتش سوزی را جدی بگیرند.

دولتی اضافه کرد: هر ساله بی‌احتیاطی‌های کوچک و عدم رعایت نکات بسیار ساده ایمنی، موجب از بین رفتن حاصل دست رنج یک سال کشاورزان و همچنین ایجاد خسارت جبران‌ناپذیر زیست‌محیطی و از بین رفتن مراتع و منابع طبیعی و ملی می‌شود.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سقز با بیان اینکه حفاظت و حراست از محیط زیست وظیفه ای انسانی و شرعی تک تک شهروندان است، گفت: مردم باید مسایل و موارد ایمنی را در این موقع حساس سال رعایت کنند.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

  • جامه سیاه بر تن طبیعت

    جامه سیاه بر تن طبیعت

    سنندج - ایرنا - آتش سوزی‌های اخیر در مراتع و کوه‌های سقز بیشتر از سال‌های گذشته افزایش داشته…

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =