جایگاه بانوان به عنوان الگوی جبهه مقاومت

تهران- ایرنا- استاد حوزه علمیه قم از همسر فرعون به عنوان الگویی برای همه مردان و زنان جبهه مقاومت یاد کرد و گفت: پیامبر اکرم (ص) از آسیه به عنوان یکی از چهار زن بهشتی یاد کردند.

حجت الاسلام محمد حاجی ابوالقاسم دولابی با اشاره به آیه ۱۱ سوره تحریم به خبرنگار معارف ایرنا گفت: آیات پایانی سوره تحریم به چهار زن اشاره می کند که دو نفر از آنان اسوه و الگوی مومنان به شمار می روند و دو نفر نیز مایه عبرتی برای همه انسان ها هستند. در آیه دهم این سوره به دو تن از همسران پیامبران اشاره شده که به دشمنان همسران خود کمک کرده و اسرار آنان را فاش کردند و خدا آنها را به عنوان مثالی برای کفار بیان می کند. اگرچه این دو زن در خانه دو پیامبر الهی زندگی می کردند ولی ارتباط آنها با این دو پیامبر سودی به حال آنان نداشت و اهل جهنم شدند.

وی افزود: در نقطه مقابل دو زن به عنوان الگو معرفی شدند که یکی از آنها آسیه همسر فرعون است و او با این که در خانه یکی از متکبرترین جبارین زندگی کرد ولی به خدا و پیامبران او ایمان آورد و زمانی که حقانیت حضرت موسی را در برابر ساحران مشاهده کرد، به پروردگار ایمان آورد و هنگامی که فرعون متوجه ایمان او شد، از همسرش خواست تا ایمانش را کنار بگذارد ولی او ایمان به موسی را رها نکرد و فرعون این زن مومن را شکنجه کرد و او را به شهادت رساند.

نماینده مردم زنجان در مجلس خبرگان اضافه کرد: خدا از زبان آسیه چند جمله را بیان کرده است. در شرایطی که فرعون، آسیه را شکنجه می کند ولی او از ایمان دست نمی کشد و به خدا عرضه می دارد خدایا زینت و زیور سرای فرعون،  آسیه را به خود مشغول نمی کند. من به خانه ای در بهشت تو دل بستم. خدایا از محیط فساد و فرهنگ حاکم بر دستگاه ظالمانه مرا نجات بده. شکنجه های فرعون و تهدیدهای او باعث نمی شود آسیه از مسیر خود دست بکشد. پس نه می توان زنی را که الگوی مقاومت است با تهدید از میدان به در کرد و نه می توان با تطیمع فریفت و خدا دعای او را مستجاب کرد.

وی ادامه داد: زمانی که پیامبر اکرم (ص) نام چهار زن بهشتی را بردند، یکی از آنان آسیه همسر فرعون بود و او الگویی برای همه مردان و زنان جبهه مقاومت است. ماجرای حضرت مریم نیز در آیه ۱۲ سوره تحریم آمده است. حضرت 

مریم به کلمات پروردگار ایمان آورد و او هم الگویی برای مردان و زنان مومن است که در برابر جاذبه های زندگی دنیایی مقاومت می کنند.

این حافظ قرآن با اشاره به نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس اظهار داشت: زنان قهرمان ایران در ۴۰ سال گذشته بیش از شش هزار و ۴۲۸ شهید تقدیم انقلاب کردند که بیشتر آنها در سال های دفاع مقدس بود است و پنج هزار و ۷۰۰ جانباز نشانگر نقش آنان در پیروزی های جنگ تحمیلی است. بیش از ۶۱ هزار نفر از زنان کشورمان را همسران شهدا تشکیل می دهند و بیش از ۳۱۷ هزار نفر از زنان این مرز و بوم را همسران جانبازان تشکیل می دهند که جلوه هایی ناب از ایثار و مقاومت را آفریده اند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =