کروم‌کاران خراسان رضوی خواستار کاهش عوارض صادراتی و حقوق دولتی شدند

مشهد- ایرنا- متولیان معادن کرومیت و فعالان بخش خصوصی حوزه معدن خراسان رضوی روز جمعه در نشست اعضای کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی مشهد خواستار کاهش حقوق دولتی و عوارض صادراتی شدند.

مدیرعامل شرکت معدنی "کروم کاران شرق سبزوار" در این نشست گفت: نزدیک ۲ ماه است که به دلیل شیوع کرونا کار خود را تعطیل کرده‌ایم و فکر نمی‌کنم بیشتر از ۱۰ درصد معادن کرومیت استان با وجود مشکلات کنونی و بخشنامه‌هایی که صادر شده است، بتوانند فعال بمانند.

مصطفی مالداری افزود: تصمیمات و بخشنامه‌هایی که دولت درباره حقوق دولتی، صادرات، عوارض صادراتی و مواردی از این دست صادر کرده، دست و پای معدنکاران را بسته است.

وی ادامه داد: در سال ۹۷ نرخ ارز افزایش بسیار داشت و کارشناسان بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت، حقوق دولتی معدن‌های کرومیت را براساس نرخ دلار آن سال ابلاغ کردند و آن نرخ تا امروز همچنان پابرجاست در حالی که نرخ دلار نوسان بسیار داشته است.

مدیرعامل شرکت معدنی "کروم کاران شرق سبزوار" گفت: پارسال متوسط قیمت کرومیت در کشور ۱۱ تا ۱۲ میلیون ریال بود در حالی که حقوق دولتی درخواست شده از معدنکاران با این رقم سنخیتی نداشت و بیشتر بود.

وی با اشاره به مشکلات صادراتی بخش کرومیت افزود: بوروکراسی اداری برای صادرات مواد معدنی در سال ۱۳۹۸ ایجاد شد که هزینه‌های بسیار برای معدن‌داران به دنبال داشت، ما معدنکاریم و صادرکننده نیستیم با این حال مشخص نیست چرا بر لزوم صادرات مواد معدنی توسط معدن‌داران تاکید می‌شود.

مالداری ادامه داد: سالانه ۳۵۰ هزار تن کرومیت از ایران صادر می‌شود که سال گذشته عوارض ۲۵ درصدی برای آن اعمال شد، این امر به این معناست که یک چهارم قیمت کرومیتی که قرار است صادر شود، باید به عنوان عوارض پرداخت شود، این هزینه از جیب معدنکار انجام می‌گیرد و با این شرایط توجیهی برای ادامه کار وجود ندارد.

بهره‌بردار معدن کرومیت نورآباد نیز در این نشست گفت: کرومیت با دیگر مواد معدنی متفاوت است، استخراج آن بسیار سخت و هزینه بر است، مواد معدنی کرومیت پیش از این در سطح بود ولی اکنون در عمق قرار گرفته و کار استخراج را سخت کرده است، از سوی دیگر هزینه‌ها به شدت افزایش یافته است.

علیرضا سبقتی افزود: هزینه‌ها به قیمت دلار برای معدنکاران کرومیت محاسبه می‌شود اما در فروش کرومیت این قیمت اعمال نمی‌گردد.

وی ادامه داد: مقوله مس و آهن با کرومیت متفاوت است اما اینکه عوارض صادراتی یکسان با آنها برای کرومیت در نظر گرفته شود، برای این بخش مناسب نیست و ضرر بسیار به کرومیت کاران تحمیل کرده است.

سبقتی با اشاره به حقوق دولتی سالانه معادن گفت: مبالغ هنگفتی به عنوان حقوق دولتی ابلاغ می‌شود که ما در دو سه سال اخیر نتوانستیم بپردازیم و با این شرایط باید کار را تعطیل کنیم و کارگرانمان بیکار شوند.

رییس هیات مدیره شرکت پارت گوال نیز در این نشست گفت: ۵۰ درصد تولیدات کرومیت ایران باید صادر شود اما جایگاه کشور ما در صادرات کرومیت در جهان ضعیف است.

مهدی شریفی افزود: تعدادی از معادن کرومیت بیش از ظرفیت پروانه بهره‌برداری خود تولید می‌­کنند و گروهی نیز کمتر از این میزان تولید دارند، در واقع ۵۰ درصد کروم کشور توسط یک شرکت معدنی تولید می‌شود.

رییس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز گفت: قیمت کرومیت در سال ۹۷ از سوی وزارتخانه ابلاغ و مقرر شد هفت درصد از این مبلغ به عنوان حقوق دولتی محاسبه شود.

محمد توکلی افزود: حقوق دولتی معادن در سال ۱۳۹۸ براساس حقوق دولتی سال ۱۳۹۷ در نظر گرفته شد اما هفت درصد قیمت فروش در این حقوق دولتی متفاوت است.

وی ادامه داد: معادن کرومیت خراسان رضوی با معادن مشابه در استان‌های دیگر متفاوت است زیرا مواد مضر بیشتری دارد، اعتراض معدنکاران کرومیت استان در خصوص حقوق دولتی و عدم تناسب آن با سختی کار را می‌پذیریم.

رییس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: مشکلات مربوط به صادرات و عوارض صادراتی معادن کرومیت باید از طریق تشکل‌های بخش خصوصی پیگیری شود و در این زمینه از دولت مطالبه کنند.

وی افزود: اگر مستنداتی ارائه شود که قیمت کرومیت در استان خراسان رضوی با توجه به آنالیزهای موجود، چه میزان است، شاید بتوان در اصلاح هفت درصد قیمت فروش در حقوق دولتی اقداماتی در استان انجام داد.

توکلی ادامه داد: واردات ماشین آلات دست دوم تا ۱۰ سال ساخت بدون تعرفه توسط معادن که از سوی وزارتخانه ابلاغ شده است، می‌تواند در کاهش هزینه‌های معادن کرومیت اثرگذار باشد.

رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: معدنکاران کرومیت بخش رنج دیده و پُرتلاشی هستند و کرومیت هم ماده‌ای استراتژیک محسوب می‌شود و از این نظر، باید راهکاریی پیش‌بینی شود که تسهیل‌گری حداکثری در این بخش محقق گردد.

حسین احمدی سلیمانی افزود: مشکل اصلی کرومیت کاران خراسان رضوی در این حوزه این است که توان کاهش قیمت تمام شده محصولات خود را ندارند و این امر در قدرت رقابت آنان اثرگذار است، همچنین پرداخت هفت یا ۱۰ درصدی عوارض صادراتی برای این حوزه دشوار است.

وی ادامه داد: شرکت‌های خصولتی در بخش سنگان خواف طی سال گذشته هفت میلیارد تا ۳۰ میلیارد ریال سود داشتند، به نظر می‌رسد باید از شرکت‌های معدنی سنگان حقوق دولتی بیشتری گرفته شود و در مقابل با گرفتن حقوق دولتی کمتر از معادن کرومیت به کاهش هزینه‌های آنها کمک شود.

سلیمانی افزود: ایجاد عدالت در دریافت حقوق دولتی از معادن خراسان رضوی می‌تواند منجر به توانمندسازی همه معادن استان شود.

ذخایر کرومیت خراسان رضوی جزو ذخایر معدنی مهم کشور است که بسیاری از آنها فرآوری شده و در تولید فولاد در این استان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیش از ۴۰ معدن کرومیت این استان در شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، نیشابور، تربت‌حیدریه، کاشمر و فریمان قرار دارد.

معادن خراسان رضوی سه هزار میلیارد ریال حقوق دولتی پرداخت کردند

رییس خانه معدن و نایب رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: پارسال سه هزار میلیارد ریال حقوق دولتی از معادن استان اخذ شد.

براساس ماده ۱۴ قانون معادن اصلاح شده در سال ۱۳۹۰، حقوق دولتی درصدی از بهای ماده معدنی موضوع پروانه بهره‌برداری است که توسط دولت و براساس مقررات مربوطه از بهره‌بردار معدن اخذ می­‌شود.

غلامرضا نازپرور افزود: بخشی از حقوق دولتی که معادن خراسان رضوی پرداخت می‌کنند به استان بازگردانده نمی‌شود.

وی ادامه داد: براساس تبصره ۶ ماده ۱۴ قانون معادن، به دنبال بازگرداندن ۱۵ درصد از حقوق اخذ شده از معادن به استان هستیم و در این زمینه رایزنی‌هایی نیز با نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی انجام گرفته است.

نایب رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: از سوی دیگر این موضوع در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان نیز مطرح شد که رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قول پیگیری آن را دادند.

نایب رییس انجمن تخصصی معادن و صنایع معدنی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: یکی از هدفگذاری‌های سال جاری افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی ذخیره مواد معدنی، استخراج، بهره‌برداری و توسعه صنایع معدنی است.

آریوبرزن مافی با اشاره به شاخص بودن بخش معدن در بورس طی ماه‌های اخیر افزود: ۲۳ درصد فروش انجام گرفته در بورس مربوط به شرکت‌های معدنی بوده و اگر صنایع معدنی ارزآور باشند، این رشد در بورس چندین برابر خواهد بود.

وی با بیان اینکه سازمان ایمیدرو به دنبال سرمایه‌گذاری از محل سود صنایع معدنی است ادامه داد: این اتفاق مبارکی است که امیدواریم در سال جاری شاهد تحقق آن باشیم.

مافی گفت: پارسال ۲ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال تسهیلات به بخش صنعت و معدن در کشور پرداخت شد، همچنین بخش معدن کشور در سال گذشته ۲ هزار میلیارد ریال برای مقابله با کرونا کمک کرد.

وی از تکمیل طرح ۲.۵ میلیون تنی کنسانتره سنگان به عنوان یکی از اولویت‌های امسال بخش فولاد خراسان رضوی نام برد و افزود: رسانه‌ها کمتر به موضوعات معدن و صنایع معدنی استان می‌پردازند.

نایب رییس انجمن تخصصی معادن و صنایع معدنی خراسان رضوی ادامه داد: احیا و توسعه ۱۴۶ معدن کوچک مقیاس در کشور انجام شده اما این استان سهمی در این میان نداشته است. 

وی با اشاره به مشکل صدور بخشنامه‌های متعدد برای بخش معدن گفت: در دهه ۹۰ تعداد ۱۳۲ بخشنامه برای حوزه معدن صادر شده که این موضوع باعث بلاتکلیفی معدنکاران و سختی کار در کار شرکت‌های معدنی شده است زیرا برخی بخشنامه‌ها با یکدیگر در تضاد هستند.

تاکنون برای ۸۷۸ محدوده معدنی دارای پروانه اکتشاف در خراسان رضوی پروانه بهره‌برداری صادر شده که این معادن دارای ۲ میلیارد و ۸۶۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تن ذخیره معدنی است و میزان استخراج اسمی آنها سالانه ۲۹ میلیون و ۵۵۵ هزار و ۶۰۰ تن می‌باشد.

برای معادن دارای پروانه بهره‌برداری در خراسان رضوی چهار میلیارد و ۴۴۵ میلیون و ۷۰۳ هزار ریال سرمایه‌گذاری شده و برای ۹ هزار و ۵۲۶ نفر در آنها شغل ایجاد شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =