بیش از ۱۵۰ هکتار مزرعه گیاهان دارویی در خلخال احداث شد

اردبیل _ ایرنا _ مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: برای ترویج کشت گیاهان دارویی بیش از ۱۵۰ هکتار از اراضی شیب‌دار کشاورزی و دیم این شهرستان به کشت این گیاهان اختصاص داده شده است.

بهبود علیزاده روز شنبه در بازدید از گلخانه تولید گل‌محمدی در زندان خلخال افزود: تاکنون ۷۵۰ گونه گیاه دارویی در مناطق مختلف این شهرستان شناسایی شده و در راستای توسعه و ترویج کشت این گونه گیاهان در ۲ سال گذشته با ارائه بسته‌های حمایتی ۱۵۴ هکتار مزرعه تولید پرورش گیاهان دارویی در این شهرستان احداث شده است.

او اظهارداشت: با توجه به استعداد خاص منطقه برای توسعه کشت گیاهان دارویی و حمایت‌های مالی و پشتیبانی مدیریت جهاد کشاورزی از مجریان این طرح‌ها، در آینده خلخال به قطب مهم تولید گیاهان دارویی استان اردبیل تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه ارتفاع مناسب از سطح دریا این شهرستان را برای کشت انواع گیاهان دارویی مستعد کرده، افزود: بسیاری از گیاهان دارویی پرمصرف هم‌چون گل گاو زبان در ارتفاع بیش از هزار و ۵۰۰ متر از سطح دریاهای آزاد رشد می‌کنند و زمینه رشد در بسیاری از مناطق کوهستانی این شهرستان برای پرورش این گیاه دارویی فراهم است.

علیزاده گفت: در سال گذشته  بیش از ۵۰ تن نسترن وحشی، ۷۵ تن زرشک کوهی، ۱۵ تن زالزلک و ۱۳.۵ تن پسته وحشی از مناطق قابل رویش این گیاهان توسط روستاییان برداشت شد و در کنار آن سطح زیرکشت محصولاتی همچون زغال اخته و زرشک نیز افزایش یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال از در حال احداث بودن نخستین کارخانه فرآوری گیاهان دارویی در پارک صنعتی شهر خلخال خبر داد و افزود: برای راه‌اندازی این واحد تولیدی  چهار میلیارد ریال تسهیلات بانکی در اختیار مجری قرار گرفته است.

او همچنین گفت: سطح زیرکشت گل‌محمدی قبل از سال ۹۶ در این شهرستان ۳۲ هکتار بود که با ارائه بسته‌های حمایتی به کشاورزان این میزان در سال گذشته به ۱۲۰ هکتار افزایش یافت.

وی اظهارداشت: در ۲ سال گذشته با خرید و توزیع پیاز زعفران در بین کشاورزان و برگزاری دوره‌های آموزشی کشت و برداشت این محصول سطح زیرکشت آن  از ۱۲.۵ هکتار به ۲۰ هکتار رسید.

او گفت: برای ترویج کشت زعفران و گل‌محمدی ۲۷۰ میلیون ریال یارانه به کشاورزان پرداخت شده و به ازای راه‌اندازی هر هکتار باغ دیم تولید گیاهان دارویی ۱۶ میلیون ریال و در مجموع ۲۴۵ میلیون ریال کمک بلاعوض مالی به مجریان این طرح‌ها پرداخت شد.

وی با بیان اینکه در مرحله ‌اول ایجاد مزرعه گل‌محمدی در محوطه زندان خلخال در اسفند ماه سال گذشته ۲ هزار بوته در این محل غرس شده، افزود: در ادامه توسعه این مزرعه امروز نیز ۲ هزار بوته گل‌محمدی در این محل کاشته شد.

خلخال در جنوب اردبیل واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =