صلیب سرخ اوضاع مناطق تحت نفوذ آمریکا را در سوریه به خاطر کرونا وخیم خواند

تهران- ایرنا- کمیته بین المللی صلیب سرخ روز جمعه نسبت به وخیم تر شدن شرایط انسانی فاجعه بار چند میلیون نفر از سوری ها در شمال شرق سوریه، مناطقی که تحت تسلط تروریست ها و نیروهای آمریکایی است، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش پایگاه خبری روزنامه الشرق الاوسط، فابریتسیو کاربونی مدیر خاورمیانه ای صلیب سرخ جهانی گفته، در حالی که کشورهای جهان سرگرم مقابله با کرونا هستند این خطر وجود دارد که بحران های عمیق و ترسناک شدیدتر شوند.

بخش اعظم شمال شرق سوریه در دست کردها است و نیروهای امریکایی نیز در این مناطق و در اطراف حوزه های نفتی حضور غیرقانونی دارند.

پیش تر این مناطق در دست تروریست ها بود و کردها با کمک امریکا موفق شدند تا بخش های وسیعی از این منطقه را از گروه تروریستی «داعش» پس بگیرند.

بر اساس اعلام کمیته بین المللی صلیب سرخ شرایط انسانی در این منطقه در چند ماه گذشته به طور چشمگیری بدتر شده است.

مدیر خاورمیانه ای صلیب سرخ جهانی گفت مقابله با کرونا و مهار شیوع آن نباید باعث غافل شدن از مسائل دیگر درباره نبرد جاری در جاهایی مثل شمال شرق سوریه شود.

بر اساس اعلام کمیته بین المللی صلیب سرخ از مجموع ۱۶ باب بیمارستان در مناطق شرق سوریه تنها یک بیمارستان با ظرفیت کامل کار می کند و هفت بیمارستان کاملا تعطیل شدند و این منطقه با کمبود آب روبروست.
پیشتر اعلام شده بود که تروریست ها با وجود شیوع کرونا آب برخی شهرهای سوریه از جمله الحسکه و مناطق اطراف آن را قطع کرده اند.

سوریه از اسفند ۱۳۸۹ درگیر بحران ناشی از حمایت برخی کشورهای غربی، عربی، رژیم صهیونیستی و همسایه های این کشور با حضور تروریست هایی از ۱۲۰ کشور جهان است.

کریم محمود مدیر دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در استان الحسکه سوریه هم گفت که نظافت شخصی برای مقابله با کرونا در این شرایط امکان پذیر نیست.

دولت سوریه به دلیل عدم حضور و تسلط بر این مناطق قادر به خدمات رسانی نیست. تروریست ها در حالی اقدام به بستن آب مردم در مناطق شمالی و شرق سوریه می کنند که دولت سوریه با وجود ده سال بحران در این کشور همچنان نسبت به تامین برق و آب شهرهای اشغالی اقدام کرده است و حتی حقوق کارمندان خود در این مناطق را پرداخت می کند.

حدود ۶ میلیون شهروند سوری به خاطر بحران در این کشور همچنان در مناطق مختلف این کشور و کشورهای همسایه مانند لبنان و ترکیه آواره هستند و از امکانات لازم برای پرهیز از ابتلای به کرونا برخوردار نمی باشند.

کشورهای غربی به دنبال شکست در سوریه و ناکامی های تروریست های مورد حمایت آنان اکنون به دنبال بهره برداری سیاسی از آوارگان برای وارد کردن فشار علیه دولت سوریه هستند و حتی برخی مانع از ورود دوباره آنان به سوریه می شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha