استاندار: بار مبادلات ایران و عراق بر دوش کرمانشاه است

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه بااشاره به فعالیت سه پایانه مرزی در این استان گفت: بار مبادلات ایران و عراق بر دوش مرزهای کرمانشاه است.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه روز جمعه در حاشیه بازدید از مرز شیخ صله ثلاث باباجانی اظهارداشت: بحران کرونا خسارت‌های بسیار زیادی به اقتصاد جهانی وارد کرده و اقتصاد کشور ما نیز از اثرات مخرب این ویروس منحوس در امان نمانده است.
وی افزود: طی این ایام، کرمانشاه تنها استانی است که مرزهای مبادلاتی‌اش با کشور عراق همچنان فعال هستند.
استاندار کرمانشاه عنوان کرد: در این شرایط بار مبادلاتی مرزهای مهران و خوزستان روی دوش مرز پرویزخان قرار گرفت و گاه تا چهار هزار کامیون کالا در نوبت ترخیص قرار داشتند.
بازوند ادامه داد: با رایزنی‌هایی‌که با کشور عراق صورت گرفت خوشبختانه مرزهای شوشمی و شیخ‌صله بازگشایی شدند و هم اکنون کار ترخیص ۳۰ درصد کالاهای مبالاتی از طریق این ۲ مرز انجام می‌شود.
استاندار کرمانشاه ادامه داد: هم اکنون از مرز شیخ‌صله روزانه تا ۲۸۰ دستگاه کامیون کالا ترخیص می‌شود. قصد داریم با هماهنگی با طرف عراقی علاوه بر افزایش ساعات کار روزانه، مرز را در روزهای تعطیل هم باز نگه داریم.
بازوند افزود: همچنین در تلاش هستیم با هماهنگی با طرف عراقی بتوانیم مرز خسروی را هم بازگشایی کنیم و این موضوع را در شورای توسعه شرق و غرب کشور با وزیر کشور مطرح کرده‌ایم.

مرز شیخ صله در شهرستان ثلاث باباجانی در غرب استان کرمانشاه واقع شده و با اقلیم کردستان عراق در ارتباط است.

شیخ صله از ششم اسفند ماه به دلیل شیوع بیماری کرونا از طرف عراق بسته شده بود اما با پیگیری مسوولان استان کرمانشاه، از ۱۴ اردیبهشت ۹۹ بازگشایی شد.

به گفته یدالله شکری فرماندار ثلاث باباجانی، بیشتر محصولات صادراتی این مرز به عراق را مواد خوراکی، آجر، موزاییک، سیمان و منسوجات تشکیل می دهد.

استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین کشور عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد. 

اخبار مرتبط