عملیات بیت‌المقدس از برجسته‌ترین عملیات‌ دفاع مقدس بود

شیراز- ایرنا- یکی از پیشکسوتان و فرماندهان دوران دفاع مقدس، ضمن گرامیداشت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: عملیات بیت‌المقدس که منجر به آزادسازی این شهر شد یکی از برجسته‌ترین عملیات رزمی نیروهای جمهوری اسلامی در طول جنگ تحمیلی بود.

امیر سرتیپ حسین محمدی شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این عملیات یک عملیات آفندی بزرگ بود که از دهم اردیبهشت تا سوم خرداد سال ۶۱ و با شرکت یگان‌های عمده نیروی زمینی ارتش، یگان‌هایی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جهاد سازندگی، هوانیروز و نیروی هوایی ارتش در منطقه عمومی جنوب غربی خوزستان با موفقیت انجام شد.
وی ادامه داد: با انجام این عملیات علاوه بر آزادسازی مناطق منطقه عمومی جنوب غربی خوزستان به ویژه شهر خرمشهر، ضربه‌ای قاطع و سرنوشت‌ساز بر نیروهای متجاوز عراق وارد آمد به نحوی که عبور سریع و غافلگیرانه نیروهای خودی از رودخانه کارون این عملیات را به عنوان یک عملیات برجسته در طول جنگ تحمیلی ثبت کرد.
او اظهار داشت: عملیات عبور از رودخانه برای نخستین بار، زمان کوتاه طرح‌ریزی و آمادگی برای انجام عملیات، اهمیت و ارزش مناطق آزاد شده، دستاوردهای ارزشمند سیاسی، نظامی و روانی بیشتر نسبت به سایر عملیات‌ هشت سال دفاع مقدس، وسعت منطقه عملیات، مدت مداومت عملیات و تعداد اسرای گرفته شده از دشمن و شدت تلفات و خسارات وارده به دشمن از جمله ویژگی‌های بارز عملیات بیت‌المقدس است که آنرا نسبت به سایر عملیات‌ها متمایز کرده است.
امیر محمدی بیان کرد: انجام موفق این عملیات نگرانی کشورهای منطقه و دولت‌های غربی و آمریکایی را به دنبال داشت چرا که آنها که به نابودی انقلاب اسلامی دل بسته بودند اکنون می‌دیدند که این انقلاب توانسته خود را محکم و استوار نگه دارد.
وی افزود: پیروزی در این عملیات در تغییر موازنه قوا به نفع جمهوری اسلامی ایران نقش بسزایی داشت و باعث افزایش اعتبار رزمی رزمندگان اسلام نیز شد و آثار مهمی از جمله تغییر توازن سیاسی و نظامی به سود ایران، به دست گرفتن ابتکار عمل توسط ارتش اسلام، تقویت روحیه مردم ایران، تقویت روحیه شهادت طلبی، بازگشت امنیت به مناطق جنوب، افزایش هماهنگی بین نیروهای خودی، تقویت توان نظامی ایران، شکست سیاسی و نظامی عراق، از دست رفتن برگ برنده عراق در مذاکرات صلح را در سطح بین‌المللی و داخلی به دنبال داشت.
عملیات بیت‌المقدس یا 'الی بیت المقدس' ساعت ۳۰ دقیقه بامداد دهم اردیبهشت ۱۳۶۱ در محور اهواز، خرمشهر و دشت آزادگان و با هدف آزادسازی خرمشهر آغاز شد و سه هفته به طول انجامید و طی آن شهر خرمشهر از متجاوزان بعثی پس گرفته شد.

این روز در تقویم ایران به عنوان روز ایثار،مقاومت و پیروزی ثبت شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =