۲ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۵
کد خبرنگار: 807
کد خبر: 83797100
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ازبکستان یکشنبه را عید فطر اعلام کرد

تهران- ایرنا- رییس جمهور ازبکستان به پیشنهاد اداره امور دینی این کشور، در حکمی روز یکشنبه ۴ خرداد را عید سعید فطر اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری ازبکستان( اوزا)، «شوکت میرضیایف» رییس جمهور ازبکستان با صدور حکمی روز یکشنبه ۴ خرداد را در این کشور عید سعید فطر اعلام کرد.

طبق حکم رییس جمهور ازبکستان، این روز به پیشنهاد اداره امور دینی مسلمانان ازبکستان عید سعید فطر اعلام شده و سراسر کشور به این مناسبت تعطیل خواهد بود.

در ادامه آمده است: ماه مبارک رمضان ماه نیکوکاری، سخاوت و مهربانی است، اما سال جاری میلادی به دلیل شیوع ویروس کرونا این عید در خانه‌ها جشن گرفته می‌شود.

شورای وزرای «قره قلپاقستان، استانداری‌های استان‌ها و شهر تاشکند با همکاری وزارت حمایت از محله و خانواده، کمیته امور دینی وابسته به کابینه وزرا و همچنین سازمان های اجتماعی موظف هستند عید سعید فطر را در سطح بالا و طبق ارزش‌های ملی مردم این کشور با رعایت مقررات قرنطینه برگزار کنند.

در حال حاضر در ازبکستان بیش از دو هزار و ۶۰ مسجد فعال است.

هم‌اکنون در ازبکستان ۲ هزار و ۲۳۸ سازمان دینی متعلق به پیروان ۱۶ دین مختلف به ثبت رسیده که ۲ هزار و ۶۴ نهاد دینی یعنی معادل ۹۴ درصد این سازمان‌ها مربوط به مسلمانان است. همچنین ۱۵۷ نهاد دینی مسیحی، ۸ نهاد یهودی، معبد بودا  و .... فعالیت می‌کنند.

ازبکستان با بیش از ۳۴ میلیون و ۲ هزار نفر، پرجمعیت‌ترین کشور آسیای مرکزی است که اکثریت مردم آن‌را مسلمانان اهل سنت تشکیل می‌دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =