هوای تهران برای گروه‌های حساس ناسالم است

تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز جمعه با غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بر روی شاخص ۱۳۰ برای گروه‌های حساس (بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار و کودکان) ناسالم است.

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، همچنین میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ١١ امروز با ۵۲ واحد افزایش بر روی ۱۳۰ قرار گرفت.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۴۴ و منواکسید کربن با شاخص ۳۲ بوده است.

بر این اساس، ایستگاه‌های اقدسیه(منطقه یک) با شاخص ۲۲۳، گلبرگ(منطقه ۸) با شاخص ۲۱۴ و شریف(منطقه ۲) با شاخص ۲۰۴ بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

همچنین ایستگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی (منطقه یک) با شاخص۲۳، فرمانداری شهر ری (منطقه ۲۰) با شاخص ۵۰ و شهرک چشمه(منطقه۲۲) با شاخص ۵۳ دارای کمترین آلایندگی طی این مدت است.

تهران از ابتدای سال، ۱۵ روز هوای پاک و ۴۸ روز هوای قابل قبول داشته است این در حالیست که در مدت مشابه سال قبل، پایتخت ۲۵ روز هوای پاک و ۳۸ روز هوای قابل قبول داشت.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =