کرونا اراده جهانی اسلام را برای آزادی فلسطین کمرنگ نمی‌کند

بجنورد- ایرنا- دو تن از علمای اهل سنت خراسان شمالی گفتند: شیوع کرونا و برگزار نشدن راهپیمایی روز جهانی قدس، اراده عظیم جهانی اسلام را برای آزادی فلسطین کمرنگ نمی کند.

 امام جمعه مسجد خاتم الانبیای اهل سنت بجنورد روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه مردم مسلمان ایران تحت هیچ شرایطی، آرمان فلسطین را فراموش نخواهند کرد، اظهار داشت: با توجه به عدم برگزاری مناسبت های ملی و مذهبی مهمی نظیر روز قدس، باید از ظرفیت رسانه ها برای آگاهی بخشی اقشار متفاوت بویژه جوانان در خصوص مظلومیت مردم فلسطین بهره ببریم.

آخوند آتا داوری افزود: در واقع این روز مهم که با ابتکار اندیشه ای امام راحل (ره)   برای وحدت مسلمانان جهان در جهت آزادسازی فلسطین و نابودی اسراییل، پایه گذاری شده است، نباید با بحران هایی چون کرونا به فراموشی سپرده شود.  

وی با بیان اینکه حمایت از مظلوم ریشه در فرمایشات رسول اکرم(ص) دارد، خاطرنشان کرد: کسی‌که ندای یاری مسلمانی را بشنود و به او جواب مثبت ندهد، مسلمان نیست اگرچه آن فردی که حق او پایمال شده، حتی غیرمسلمان هم باشد باید از حق او دفاع کنیم.

 امام جمعه مسجد خاتم الانبیای اهل سنت بجنورد با تاکید بر اینکه آزادی فلسطین وظیفه دینی همه مسلمانان جهان است، افزود: مسلمانان جهان نباید این تصور را داشته باشند که مسئله قدس امری داخلی و فقط مربوط با مردم فلسطین است زیرا که بیت المقدس اولین قبله اسلام و قدس متعلق به همه ملت های مسلمان است.  

قدس ریشه در دل های مسلمانان و آزادی خواهان دارد

امام جمعه اهل سنت رازوجرگلان نیز با بیان اینکه روز قدس فارغ از هر فکر و گروهی متعلق به آزادی خواهان جهان است، افزود: رژیم غاصب صهیونیستی و حامیان آن باید بدانند که عدم برگزاری راهپیمایی روز قدس، بصورت فیزیکی و برای حفظ سلامتی مردم، به معنای فراموشی مساله اول امت اسلام نیست، زیرا که قدس و آرمان فلسطین ریشه در دل های مسلمانان و آزادی خواهان دارد.  

آخوند رحیم صمدی با اشاره جایگاه بیت المقدس برای مسلمانان تصریح کرد: این مکان مقدس از نگاه وحیانی، نخستین قبله  مسلمانان است به گونه ای که از سال دهم بعثت که از طرف خداوند نماز واجب شد تا حدود یک و نیم سال بعد از هجرت بیت المقدس قبله اسلام بود.

وی همچنین با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از هر زمان دیگری باید اندیشه امام راحل (ره) در خصوص قضیه فلسطین، به مرحله عملگرایی برسد، افزود: صهیونیسم حرکتی بر ضد اسلام است که امام خمینی (ره) با نام‌گذاری روز قدس و تغییر این مسئله از مقوله‌ای صرفا عربی به مقوله‌ای اسلامی، جهان اسلام را به وحدت در برابر خطر بزرگ اسراییل دعوت کرد.

وی خاطرنشان کرد: در پدیده‌ای کم نظیر و به خاطر بیماری کرونا ولی امر مسلمین سخنران مراسم روز قدس امسال بود که مطالب ارزنده ای بیان کردند و باید  فرمایشات ایشان را در خصوص فلسطین سرلوحه کارهای خود قرار دهیم.

بیش از ۱۰ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی را ترکمن های اهل سنت تشکل می دهند که در شهرستان های راز و جرگلان، مانه و سملقان و بجنورد سکونت دارند.

روز قدس هر سال در آخرین جمعه ماه رمضان از سوی مردم کشورهای مختلف برای اعلام پشتیبانی از مبارزه آزادی‌بخش مردم فلسطین علیه اشغال سرزمین هایشان، گرامی داشته می‌شود.

امام خمینی (ره) با هدف پشتیبانی مردمی از فلسطین، آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان روز جهانی قدس نام‌گذاری کردند و تشکیل جبهه متحد اسلامی و انسانی برای تحقق حقوق مظلومان و مبارزه با ظالم و سیاست‌های آن‌ها تا فروپاشی استعمار و استبداد و ایجاد امنیت و آرامش در جهان خواستار شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =