سه‌تارنوازی کلهر برای مخاطبان خانه‌نشین

تهران- ایرنا- «کیهان کلهر» برای مخاطبان خانه‌نشین خود با تکنوازی سه‌تار در فضای مجازی مهمان خانه مخاطبان خود شد.

کیهان کلهر، نوازنده و آهنگساز ایرانی و برنده جایزه وومکس ۲۰۱۹، شامگاه پنجشنبه (اول خردادماه)، به صورت برخط با تکنوازی سه‌تارنوازی کرد یک ساعت به یاد ماندنی و دلچسب را با زخمه‌های جادویی خود بر سه تار برای هوادرانش به ارمغان آورد.

کلهر در این کنسرت بر خط که در موزه آبگینه اجرا شد و از صفحه رسمی اینستاگرامش پخش شد توانست ۲۵ هزار نفر علاقه‌مند از شهرهای مختلف را با هنر خود همراه کند.

کیهان کلهر با آلبوم‌های بی تو بسر نمی‌شود، فریاد، باران و فراتر از نقشه جغرافیا که در آن‌ها به‌عنوان آهنگساز و نوازنده نقش داشته یک‌بار نامزد جایزه گرمی شد. همچنین او نخستین نوازنده ایرانی است که برنده جایزه معتبر جهانی "وومکس" در سال ۲۰۱۹ شد. کیهان کلهر، جایزه هنرمند برتر سال ۲۰۱۹ در فستیوال جهانی موسیقی وومکس را در تاریخ ۵ آبان ۱۳۹۸ در کشور فنلاند دریافت کرد.

پیش از این قرار بود کیهان کلهر در شامگاه دوشنبه - ۲۵ فروردین، اجرایی به صورت زنده با دیگر اعضای گروه جاده ابریشم بصورت مجازی در نقاط مختلف جهان شکل گیرد که کلهر امکان انجام این کار را نداشت. از این رو یکی از اجراهایی که چند روز پیش بصورت پست در این صفحه منتشر شده بود را در اختیار جاده ابریشم قرار داد تا دیگر مخاطبان از آدرس‌های داده شده آن را ببینند.

این هنرمند در همان شب با انتشار اطلاعیه‌ای در فضای مجازی وعده داد که به زودی از طریق فضای مجازی برای مخاطبان خود در سراسر جهان که در پی شیوع بیماری کرونا خانه‌نشینی گزینه خردمندانه آنها شده است، سه تار خواهد نوازد.

مبارزه با کرونا روی خط نت

از نخستین روزهای انتشار خبر شیوع ویروس کرونا در ایران و لزوم قطع زنجیره انتقال این ویروس، لغو برنامه های فرهنگی و هنری از جمله کنسرت‌های موسیقی از طرفی و از سوی دیگر در خانه ماندن و خانه نشینی، از راه‌های بسیار مهم برای تسریع قطع این زنجیره انتقال مطرح شد. خانه نشینی طولانی مدت تبعات و الزاماتی دارد و تلطیف اذهان با استفاده از محصولات فرهنگی یکی از الزامات برای کاستن از تبعات منفی تلقی می‌شود.

در همین راستا هنرمندان موسیقی از نخستین روزهای آغاز خانه نشینی مردم که همزمانی آن با شب های عید نوروز آن را سخت تر کرده بود، با حضور فعال در فضای مجازی موفق شدند تا خود را بعنوان مبارزان خط مقدم جنگ با کرونا از سنگر فرهنگ معرفی کنند.

برگزاری کنسرت‌های آنلاین و رایگان نوروزخانه با همت شهرداری تهران و مساعدت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انتشار رایگان قطعات موسیقی در فضای مجازی و برگزاری اجراهای تکنوازی و کنسرت به صورت آنلاین و استفاده هنرمندان موسیقی از صفحات شخصی خود در فضای مجازی برای اطلاع رسانی، تشویق مردم به در خانه ماندن از طریق فضای مجازی از جمله اقدامات هنرمندان موسیقی در این ایام بوده است.

شیوع عالمگیر ویروس کرونا در جهان باعث شده که اقدام به برگزاری کنسرت‌های آنلاین به ایران محدود نباشد و بسیاری از هنرمندان جهان از طریق فضای مجازی اقدام به برگزاری کنسرت های آنلاین و یا اجرای همزمان گروهی در اینترنت پرداخته اند. از جالب توجه ترین این اقدامات قبل از اجرای شب گذشته کلهر در فضای مجازی، می‌توان به کلیپ تاب خواهم آورد  (resistire)( اثر مشترک هنرمندان موسیقی اسپانیا، اجرای آن‌لاین ارکستر ملی فرانسه،  اجرای آن‌لاین ارکستر ملی ایران، اجرای آن‌لاین آندره‌آ بوچلی در روز عید پاک در کلیسای جامع میلان، کنسرت پرواز همای و گروه وزیری در تالار وحدت، انتشار قطعه ارکسترال کرونا ساخته لوریس چکناواریان از طریق فضای مجازی، اهدای قطعه امیدواران توسط علیرضا عصار به کادر درمانی، تکنوازی زنده پیانو توسط یانیس کریسومالیس (مشهور به یانی)،  از مهم‌ترین رویدادهای کرونایی موسیقی در فضای مجازی تاکنون بوده است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha