رایزن فرهنگی ایران در باکو: همه آزادگان باید برای آزادی قدس هم صدا شوند

مسکو- ایرنا - "اصغر فارسی" رایزن فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان معتقد است که برای رهایی قدس از اشغال رژیم صهیونیستی، همه آزادگان جهان و پیروان ادیان ابراهیمی باید هم صدا شوند.

فارسی روز پنجشنبه در میزگرد منطقه‌ای ویژه روز جهانی قدس که با حضور کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه به صورت کنفرانس ویدئویی برگزار شد، گفت: هیچ یک از پیروان ادیان الهی حق ندارند سرزمین فلسطین را مصادره کنند. 

وی با بیان اینکه بین صهیونیسم و یهود باید تفاوت قائل شد، اظهار کرد: جنبش صهیونیستی یک جنبش سیاسی است که از یهود استفاده ابزاری می‌کند. 

فارسی ادامه داد: متاسفانه امروز شاهد رویدادهای عجیب و ناگوار در جهان هستیم و هر کسی که بیشتر از صلح دم می‌زند در عمل صلح را بیشتر از دیگران زیر پا می‌گذارد.

رایزن فرهنگی ایران در باکو با بیان اینکه قدس فقط یک مکان نیست، خاطرنشان کرد: هزاران سال است که ادیان الهی به آن می‌نگرند و مقصد بندگی همه پیروان ادیان الهی است و از زمان شکل گیری این مکان، هر گروه پلیدی تلاش کرده است آن را به بندگی خود بکشاند. آزادی قدس و تبدیل آن به بردگی با یکدیگر ارتباط داشته است.

وی خاطرنشان کرد: علامت آزادی قدس، آزادی عبادت همه پیروان ادیان است و نشانه اسارت و بردگی، قرنطینه شدن آن ازسوی عده ای عنادگر و نژادپرست خصومت جو است.

پرویز قاسمی رایزن فرهنگی سفارت ایران در قرقیزستان نیز در این کنفرانس گفت: امت اسلامی با حساسیت خاصی به روز قدس و مساله فلسطین می‌نگرد. اعلام روز جهانی قدس ابتکار تاریخی امام خمینی بود این روز در طول ۴۰ سال برای امت اسلامی اهمیت فراوان داشت. 

قاسمی گفت: روز جهانی قدس می‌تواند مساله فلسطین را حل کند. هر گونه تلاش برای حل مساله فلسطین با اولویت های ملی و قومی تحقق نخواهد یافت و بی ثمر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: قدس قلب جهان اسلام است و همواره در راس مسائل آن قرار خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =