۲ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۸:۳۴
کد خبرنگار: 2187
کد خبر: 83796738
۰ نفر

برچسب‌ها

شب شعر منطقه‌ای محراب سرخ در کاشمر برگزار شد

مشهد- ایرنا- شب شعر منطقه‌ای "محراب سرخ" به مناسبت سالروز فتح خرمشهر در کاشمر برگزار شد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر پنجشنبه شب به خبرنگار ایرنا گفت: این شب شعر به مناسبت سوم خرداد ماه سالروز فتح خرمشهر و روز ایثار، مقاومت و پیروزی برگزار شده است.

علی توکلی افزود: در این شب شعر شاعرانی از شهرستان‌‏های کاشمر، خلیل‎آباد و بردسکن حضور داشتند و با توجه به وجود بیماری کرونا این مراسم فرهنگی از طریق فضای مجازی به صورت زنده پخش گردید.

وی ادامه داد: در این شب شعر ۱۲ نفر از شاعران آثار خود را با موضوع پاسداشت رشادت‌‏های رزمندگان، مقاومت، ایثار و شهادت و نقش دفاع مقدس در تداوم آرمان‎های انقلاب قرائت نمودند.

توکلی گفت: اعتلای فرهنگ ایثار و فداکاری، انتقال حماسه‏‌ها و ارزش‎های جنگ تحمیلی با زبان ادبیات و هنر به عنوان ابزار مهم، حیاتی و تاثیرگذار به نسل‎های امروز و آینده، فعال‎سازی جریان تولید شعر دفاع مقدس و حماسه فتح خرمشهر، زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس از جمله اهداف برگزاری این شب شعر است.

دبیر انجمن‎های ادبی استان خراسان رضوی نیز گفت: در راستای حمایت از حوزه شعر و ادب شهرستان‌های خراسان رضوی سیاست تمرکز زدایی برنامه‎های ادبی و فرهنگی در دستور کار قرار گرفته و توجه به برگزاری برنامه‎های مهم فرهنگی در دیگر شهرستان‌ها نکته بسیار مهم و حائز اهمیت و نشان دهنده ظرفیت‌های بسیار گسترده‌ در شهرستان‎هاست.

حمید عشقی افزود: به رغم اینکه عمده برنامه‌های فرهنگی ادبی استان در مشهد برگزار می‌شود، از سال قبل با مشارکت ادارات شهرستان‌ها و انجمن‌‏های ادبی فعال در کاشمر، نیشابور، تربت‌‏جام، تربت‌حیدریه و تایباد برنامه‌‏های متنوع و باشکوهی برگزار شدکه با استقبال مردم و ادب دوستان روبرو شد.

وی ادامه داد: سیاست امسال  ما تمرکززدایی برنامه‎های ادبی است و در مناسبت‎های مختلف فرهنگی در شهرستان‌های خراسان رضوی بیش از ۳۰ مراسم ادبی بزرگ شامل جشنواره‎های شعر و داستان، همایش‎ها و بزرگداشت‌‏های مفاخر و مشاهیر با مشارکت ادارات و نهادهای مربوطه و با هدف آموزش، انتقال تجربه، استعدادیابی و پاسداشت زبان فارسی برگزار خواهد شد.

دبیر انجمن‎های ادبی استان خراسان رضوی گفت: از مهمترین علل عدم برگزاری برنامه‎های ادبی در شهرستان‌ها نبود اعتبار اختصاصی شعر وادب است که اکنون تمامی برنامه‌‏ها زیرنظر معاونت فرهنگی وزارت برگزار می‎شود و این موجب شده سهم بسیار ناچیزی از اعتبارات نصیب شعر و ادبیات استان گردد.

وی ابراز امیدواری کرد با تاسیس اداره شعر و ادب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تخصیص اعتبار ویژه در این حوزه مشکلات برطرف گردد.

در حال حاضر  پنج  انجمن ادبی در شهرستان کاشمر فعالیت دارد.

کاشمر در ۲۲۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =