دادستان سنندج:‌ سلامت زندانیان از دغدغه‌های دستگاه قضایی است

سنندج - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان گفت: سلامت زندانیان از دغدغه‌های مهم دستگاه قضایی است و با تهمیداتی که در نظر گرفته شد هیچ زندانی در استان به کرونا مبتلا نشد.

محمد جباری روز پنجشنبه در نشست هماهنگی برای بازگشت زندانیان از مرخصی اظهار داشت: این مهم نشاندهنده اجرای دقیق و برنامه‌ریزی شده اقدامات پیشگیرانه در زندان‌هاست و از عملکرد کارکنان و مسوولین زندان‌های استان باید تقدیر کرد.

وی افزود: امیدواریم با اجرای دقیق شیوه‌نامه بازگشت زندانیان از مرخصی بتوانیم همچنان نام زندان‌های استان را به عنوان یکی از سالم ترین و امن ترین اماکن در رابطه با ویروس کرونا در کشور مطرح نگه داریم.

مدیرکل زندان‌های کردستان نیز در این جلسه با تقدیر از مسوولین قضایی استان بدلیل تعامل با زندان‌ها در اعزام مددجویان به مرخصی در ایام اوج شیوع ویروس کرونا در استان اظهار داشت: قبل از اینکه شیوع کرونا به صورت وسیع گسترش یابد، با ابلاغ رییس قوه قضاییه در هفتم اسفند و با مرخصی و تدبیری که صورت گرفت و همچنین در راستای نیل به اهداف عالی در بازسازی اجتماعی و اخلاقی زندانیان و ضرورت حفظ سلامت آنان، بیش از ۵۰ درصد از زندانیان استان مشمول مرخصی شدند.

بهادر فتحی با بیان اینکه این امر نقطه عطفی برای فاصله‌گذاری اجتماعی در داخل زندان‌ها از طریق کاهش جمعیت کیفری بود، افزود: این مساله می‌تواند به عنوان یک اقدام خاص حقوق بشری که حتی کشورهای مدعی حقوق بشر هم تاکنون این کار را نکرده اند، در دنیا مطرح شود.

مدیرکل زندان‌های کردستان با تاکید بر این موضوع که حفظ سلامت زندانیان همواره مورد توجه مسوولین زندان‌های استان است، یادآور شد: زندانیانی که به مرخصی اعزام شده بودند از اول خرداد بر اساس «شیوه نامه بازگشت زندانیان از مرخصی» که از سوی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور تنظیم و ابلاغ شده به زندان بازخواهند گشت.

عضو شورای قضایی استان با اشاره به نحوه اجرای این شیوه نامه گفت: با توجه به تمهیدات به عمل آمده، تمام زندانیانی که از مرخصی باز می‌گردند قبل از ورود با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان سلامت آنان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در ادامه در صورت منفی بودن تست، قبل از ورود به اندرزگاه‌های اصلی تا ۲ هفته در واحدهای قرنطینه‌ای که به این موضوع اختصاص داده شده، نگهداری می شوند و پس از طی این دوره و اطمینان کامل از سلامت آنها وارد زندان خواهند شد.

فتحی در خصوص زندانیانی که ممکن است تست کرونای آنها مثبت باشد، تاکید کرد: در صورت مشاهده مورد مثبت در این تست‌ها، فرد با هماهنگی مرجع قضایی و همچنین همکاری دانشگاه علوم پزشکی در محیط خارج از زندان تا بهبودی کامل قرنطینه و تحت درمان قرار می گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز اقدامات صورت گرفته در زندان‌های استان در مقابله با ویروس کرونا را قابل تقدیر دانست و گفت: حفظ سلامت زندانیان به عنوان عضوی از جامعه جزیی از رسالت دانشگاه علوم پزشکی است که این مجموعه نیز همکاری‌های لازم را برای اجرای دقیق مواد اشاره شده در «شیوه نامه بازگشت زندانیان از مرخصی» با مراکز اصلاحی و تربیتی استان خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =