شانس به کاپیتان کاراته ایران رو کرد

تهران- ایرنا- با تصمیم جدید فدراسیون جهانی برای رقابت های کسب سهمیه المپیک، شانس به «ذبیخ‌الله پورشیب» کاپیتان تیم ایران برای رسیدن به المپیک رو کرد.

فدراسیون جهانی کاراته اعلام کرد: "با تعویق بازی‌های المپیک توکیو به سال ۲۰۲۱ و تصویب مراحل جدید صلاحیت المپیک توسط IOC، ناچار شدیم تا سیستم گزینش ورزشکاران برای المپیک را مرور و سیستم جدیدی را تنظیم کنیم.

بر همین اساس با حفظ ماهیت اصلی سیستم اولیه گزینش ورزشکاران المپییکی، تعدادی از مسابقات به مسیر کسب سهمیه المپیک اضافه شد که یکی از این مسابقات کاراته وان رباط مراکش ۲۰۲۱ است که پیش از قرار بود در سال ۲۰۲۰ برگزار شود. "

البته فدراسیون جهانی اعلام کرده امکان جایگزینی این رویداد با دیگر رقابت لیگ برتر کاراته وان که در سال ۲۰۲۱ برگزار می شود نیز وجود دارد.

دیگر رویداد در نظر گرفته شده، مسابقات قهرمانی اروپا ۲۰۲۱ است که پیش از این قرار بود ۲۰۲ برگزار شود. این مسابقات در سال ۲۰۲۱ به جای جمهوری آذربایجان در گوتنبرگ سوئد برگزار می شود.

فدراسیون جهانی در پایان یاداور شده که تاریخ برگزاری این مسابقات پس از بررسی نهایی اعلام خواهد شد.

پیش از این در اواخر سال ۹۸ و با توجه به شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، فدراسیون جهانی مسابقات کاراته وان رباط مراکش را لغو کرد.

پس از لغو این رقابت‌ها، مسابقات مادرید جایگزین شد اما این مسابقه نیز برگزار نشد تا فدراسیون جهانی امتیازات کاراته وان سالزبورگ اتریش را به عنوان مرحله نهایی احتساب امتیازات از طریق رنکینگ مد نظر قرار دهد.

بر همین اساس فدراسیون جهانی ۴ کاراته‌کای ایران به نام‌های سارا بهمنیار، حمیده عباسعلی، بهمن عسگری و سجاد گنج‌زاده را به عنوان المپیکی‌های کاراته ایران معرفی کرد.

حالا با تصمیم جدید فدراسیون جهانی، کاراته ایران این شانس را دارد که با شرکت در کاراته وان مراکش ۲۰۲۱ یک سهمیه دیگر در بخش زنان بدست آورد. رزیتا علیپور نماینده کشورمان در وزن ۶۱+ زنان است که این فرصت را دارد از طریق رنکینگ سیستم راهی بازی‌های المپیک شود.

در بخش زنان با توجه به اختلاف امتیاز بالای عباسعلی با نفرات پشت سر خود، حضور وی در توکیو قطعی است ولی بهمنیار باید فاصله امتیازی خود را با نفرات بعدی حفظ کند.

در بخش مردان کسب، ۲ سهمیه از سوی ایران قطعی است. امتیازات بالای بهمن عسگری موجب شده وی تحت هر شرایطی مسافر توکیو شود ولی حالا در وزن ۷۵+ کیلوگرم با تصمیم جدید فدراسیون جهانی، رقابت میان ذبیح الله پورشیب و سجاد گنج زاده خواهد بود تا یکی از آنها جواز حضور در المپیک را بدست آورد. در این وزن نیز یک سهمیه برای ایران قطعی است.

پیش از این به دلیل لغو مسابقات، سهمیه گنج‌زاده قطعی شده بود تا پورشیب در عیبن شایستگی حضور در توکیو را از دست بدهد، اما اکنون کاپیتان تیم کشورمان این شانس را دارد تا خود را به ژاپن برساند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =