دولت افغانستان موضوع فوت اتباع خود را در فضایی غیرسیاسی بررسی کند

تهران- ایرنا- نیروی انتظامی با صدور بیانیه ای در مورد حادثه فوت اتباع افغانستانی در منطقه مرزی مشترک، از دولت و مسئولان این کشور خواست تا به دور از تحریف‌ها و فضایی غیرسیاسی این مساله را بررسی کنند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از پایگاه خبری پلیس، در این بیانیه آمده است، از دولت و مسئولان افغانستان انتظار دارد به دور از تحریف ها و القائات منفی دشمنان دو ملت و با نگاهی به تاریخ روابط و مناسبات ایران و افغانستان زمینه بررسی مشترک این رخداد را در فضایی غیر سیاسی و کارشناسی فراهم کرده و اجازه ندهند دشمنان دو ملت که سابقه سیاه آنها در جنایت بر علیه ملتهای منطقه غیر قابل کتمان است از این رخداد تاسف بار برای موج سواری و اختلاف افکنی سوء استفاده کنند.

انتشار خبر حادثه تاسف بار فوت گروهی از اتباع افغانستان که بر اساس اعلام رسانه های این کشور بدلیل غرق شدن در رودخانه مرزی هریررود به وقوع پیوسته طی روزهای گذشته با برخی ادعاهای واهی مبنی بر دخالت مرزبانان ایران در این رخداد به سوژه ای برای طراحی عملیات گسترده رسانه ای و اختلاف افکنی میان دو ملت برادر و دوست ایران و افغانستان تبدیل شده است.

اگرچه پیوستگی عمیق و ریشه های مستحکم تاریخی و فرهنگی دوملت شریف افغانستان و ایران که از دیرباز دوستی و برادری بر آن حاکم بوده است با سناریوهای ساختگی و دروغ پراکنی هایی از این دست مخدوش نخواهد شد؛ به منظور تنویرافکارعمومی و بویژه آگاهی دقیق ملت مظلوم افغانستان، همچنین تبیین اهداف پشت پرده جنگ روانی دشمنان دوملت به چند نکته در ارتباط با این حادثه تلخ و مشکوک اشاره می گردد.

بدلیل ادعاهای مطرح شده در خصوص وقوع این رخداد درمنطقه مرزی مشترک میان ایران و افغانستان، اولین موضوعی که باید مورد توجه و رسیدگی قرار بگیرد، مسئولیتهای قانونی و حقوقی دو طرف برای حفاظت و حراست از ترددهای مرزی است.

مهمترین مساله و ابهام در ارتباط با این حادثه، چرایی تخلیه پاسگاه های مرزی افغانستان در سالهای اخیر از سوی نیروهای مرزبانی این کشور و بی توجهی به ضرورت رعایت پروتکل های امنیتی در مرزهای مشترک است.

متاسفانه کم توجهی دولت افغانستان به ضرورت اجرای مسئولیت های قانونی خود در خصوص حفاظت از مرز، زمینه را برای ارتکاب انواع جرایم و اقدامات ضد امنیتی در مرزهای مشترک ایران و افغانستان فراهم ساخته است.

با توجه به مداخلات و حضور نیروهای مختلف خارجی و متخاصم ضدایرانی در خاک افغانستان، شرایط موجود، زمینه را برای طراحی انواع سناریوهای ضد ایرانی، تردد قاچاقچیان موادمخدر و تروریستهای وابسته در نوار مرزی فراهم نموده که پاسخگویی به آن در حوزه مسئولیتهای دولت افغانستان است.

بخش بعدی در بررسی این موضوع به ماهیت رخداد مربوط می شود که به صورت طبیعی باید بر اساس ادله و شواهد موجود مورد مداقه و ارزیابی کارشناسی قرار بگیرد.

مرزبانی جمهوری اسلامی ایران به محض اطلاع پس از انتشار خبر مشکوک فوت اتباع افغانستانی در رودخانه مرزی هریررود که خارج از روال همکاریهای مرزی به جای انعکاس به طرف ایرانی در رسانه ها منتشر شد به منظور روشن شدن ابعاد مختلف این حادثه ضمن تشکیل کمیته کارشناسی، آمادگی خودرا برای بررسی مشترک ادعاهای مطرح شده به طرف افغانستانی اعلام کرد که با پاسخ به هنگام همراه نبود

مجموعه بررسی های انجام شده از سوی کمیته های کارشناسی که طی چند نوبت و با حضور بخشهای ذیربط در جمهوری اسلامی صورت پذیرفته نشان می دهد که ادعاهای مطرح شده از سوی طرف افغانستانی که بدون ارائه هرگونه سند، مدرک و گزاره متقنی می باشد به هیچ وجه نشان دهنده دخالت ماموران مرزبانی ایران در این حادثه نبوده و اساسا غیر قابل پذیرش می باشد.

به نظر می رسد، با توجه به شرایط سیاسی حاکم بر کشور دوست و همسایه افغانستان و فشارهای محتمل به این کشور برای عدم همکاری با تیم کارشناسی ایرانی، قصدی برای بررسی مشترک ادله موجود برای روشن شدن ابعاد حادثه و جایگزین شدن رویکرد تخصصی به جای فضاسازی های یک طرفه رسانه ای در طرف افغانستانی وجود ندارد.

در طول ۴۰ سال گذشته که بدلیل تحمیل جنگ و ناامنی از سوی قدرتهای فرامنطقه ای و متحدین آنها به مردم مظلوم افغانستان، جمعیت زیادی از مردم این کشور از ترس جان و برای حفظ ناموس خود به کشور دوست و برادر خود یعنی ایران پناه آوردند مردم و مسئولین جمهوری اسلامی نقش میزبانی را با همه مشکلات آن به خوبی ایفا کردند و مجموعه امکانات معیشتی، زیستی، بهداشتی، درمانی و آموزشی کشور را مشابه شهروندان ایرانی در اختیار مهاجرین افغانستانی قرار داده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =