حفظ اشتغال موجود از شرایط پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا است

بیرجند - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: یکی از شرایط پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا حفظ اشتغال موجود است لذا تسهیلات به واحدهایی اختصاص می‌یابد که نیروی کار را تعدیل نکرده باشند.

غلامرضا اشرفی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین بیمه‌پردازی سازمان تامین اجتماعی قبل از شیوع بیماری کرونا برای نیروی کار واحد مربوطه از دیگر شرایط تسهیلات حمایتی در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: ثبت‌نام صاحبان واحدهای کسب و کار آسیب دیده از بیماری کرونا از ۲۴ اردیبهشت در سامانه کارا برای دریافت این تسهیلات آغاز شده است.

وی گفت: ۲۰ بانک عامل در این زمینه وضعیت پرداخت تسهیلات را برعهده دارند و افرادی که دارای پروانه کسب و کد کارگاه باشند، باید به این سامانه مراجعه و ثبت‌نام کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی ادامه داد: آن دسته از کسب و کارهایی که به صورت مستقیم تحت تاثیر بیماری کرونا قرار گرفتند به ازاید هر نفر نیروی کار مبلغ ۱۶ میلیون تومان و آسیب غیرمستقیم به ازای هر نیروی کار ۱۲ میلیون تومان تسهیلات پرداخت خواهد شد.

وی تصریح کرد: نرخ سود تسهیلات ۱۲ درصد و بازپرداخت پس از تنفس تا پایان شهریور سال ۹۹، به مدت ۲ سال است.

اشرفی با بیان اینکه ۱۳ رسته شغلی از سوی کارگروه اقتصادی کرونا تعیین شده است گفت: مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده، مراکز مربوط به گردشگری، حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری و درون شهری، دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی، تولید و توزیع پوشاک، تولید و توزیع کیف و کفش از جمله این رسته‌ها است.

وی افزود: همچنین مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه، مراکز، باشگاه‌ها و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی، مراکز و مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای، مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی، مؤسسه‌های خصوصی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزشگاه‌های رانندگی، آرایشگاه‌ها، سالن‌های زیبایی و گرمابه از دیگر رسته‌هایی هستند که می‌توانند از تسهیلات حمایتی استفاده کنند.

وی گفت: بعد از ثبت‌نام دستگاه‌های تخصصی متقاضیان را به بانک‌های عامل معرفی می‌کنند و در ۲ ماه آینده به تدریج این تسهیلات پرداخت خواهد شد.

اشرفی افزود: مبلغ ۱۲ میلیون تومان با ارائه سفته، مبالغ بالاتر تا ۱۸۰ میلیون تومان با ارائه سفته و معرفی ضامن و بیش از آن با وثیقه مورد قبول بانک پرداخت می‌‍شود.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه سامانه کارا متمرکز است و به صورت ملی مدیریت می‌شود هنوز اطلاعی از تعداد واحدهای ثبت‌نامی استان به دست ما نرسیده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: از متصدیان ۱۳ رسته شغلی درخواست داریم هرچه سریعتر نسبت به ثبت‌نام در این سامانه اقدام کنند.

وی همچنین به پرداخت تسهیلات حمایتی دولت به اقشار آسیب‌پذیر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۲۴۰ هزار خانوار در استان یارانه دریافت می‌کنند که مبلغ یک میلیون تومان به حساب ۸۰ درصد این افراد پرداخت شده است.

اشرفی افزود: در مجموع تاکنون ۱۹۱ هزار سرپرست خانوار در استان موفق به دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی حمایت دولت در شرایط کرونا شده‌اند.

وی تصریح کرد: بر اساس اعلام ستاد تسهیلات حمایتی کرونا، ۱۰ خرداد ماه آخرین فرصت برای دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha