باخ: برگزاری نشدن المپیک توکیو در سال۲۰۲۱ به معنای لغو آن خواهد بود

تهران- ایرنا- رییس کمیته بین المللی المپیک گفت که وی متقاعد شده است که اگر امکان برگزاری المپیکِ کرونازدهِ توکیو در سال ۲۰۲۱ هم وجود نداشته باشد، باید لغو شود.

«توماس باخ» در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: شما نمی‌توانید تا ابد سه یا پنج هزار نفر را در کمیته سازماندهی المپیک در استخدام داشته باشید.

وی ادامه داد: شما نمی‌توانید هر سال تمام برنامه تقویم ورزشی جهان را برای فدراسیون های بزرگ تغییر دهید. نمی‌توانید ورزشکاران را در بلاتکلیفی نگه دارید.

باخ گفت که «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن به طور شفاف به وی گفته است که در صورتی که بازی‌های المپیک فراتر از تابستان سال آینده به تعویق بیافتد، هیچ نقشه دومی (پلن بی) وجود ندارد.

آبه در ۲۴ مارس تصمیم اتخاذ شده به منظور تعویق یک ساله المپیک و پارالمپیک توکیو را اعلام کرد.

براساس زمابندی جدید، المپیک از ۲۳ جولای تا هشتم آگوست ۲۰۲۱ (یکم تا هفدهم مردادماه ۱۴۰۰) و پارالمپیک نیز از ۲۴ آگوست تا پنجم سپتامبر همان سال (دوم تا چهاردهم شهریورماه ۱۴۰۰) برگزار خواهد شد.

بازی‌های المپیک آخرین بار در سال ۱۹۴۴ به دلیل وقوع جنگ جهانی دوم لغو شد اما تاکنون در تاریخ ۱۲۴ ساله آن سابقه نداشته که این تورنمنت به تعویق افتاده یا منتقل شود.

آبه ماه گذشته در پارلمان ژاپن اعلام کرد که اگر پاندمی مهار نشود، نمی‌توان بازی‌ها را با فرمت کامل برگزار کرد.

وی بر اهمیت کشف واکسن و داروی مقابله با ویروس کرونا تا پیش از سال آینده تاکید کرد.

المپیک زمستانی ۲۰۲۲ قرار است تنها ۶ ماه پس از المپیک توکیو در پکن برگزار شود.

باخ در پاسخ به این پرسش که آیا امکان برگزاری بدون تماشاگر المپیک وجود دارد یا خیر گفت: این چیزی نیست که می‌خواهیم زیرا روح المپیک به معنای اتحاد هواداران است و این همان چیزی است که المپیک را تا این اندازه منحصربفرد می‌کند؛ اینکه آنها از اقصی نقاط جهان در کنار یکدیگر در یک ورزشگاه المپیک حضور دارند.

وی تاکید کرد: اما اگر بعدها چنین گزینه‌ای مطرح شد، از شما خواهم خواست تا پیش از پاسخ به من زمان بدهید تا با ورزشکاران، سازمان بهداشت جهانی و شرکای ژاپنی مان مشورت کنم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =