یک استاد دانشگاه: مسوولان برای صدور محصولات کشاورزی فکری بکنند

بجنورد- ایرنا- یک مدرس اقتصاد در دانشگاه‌های خراسان شمالی گفت: بسته شدن مرزها، یکی از اثرات منفی کرونا بر حوزه اقتصاد است و در شرایط حاضر انتظار می‌رود مسوولان از هم‌اکنون، برای صادرات محصولات کشاورزی وارد میدان شده و رایزنی‌های لازم را داشته باشند.

یحیی نیکدل روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از دغدغه های کشاورزان، طولانی شدن مدت بسته بودن مرزها و انجام نشدن صادرات است، البته در این باره باید رایزنی ها انجام شود تا به موقع برای صادرات اقدام شود.

وی افزود: انتظارات بازار هدف باید شناسایی شود و زودتر وارد مذاکره شویم،  باید تلاش شود تا کشاورزان در فصل برداشت محصول، دچار مشکل و بحران نشوند.

نیکدل اظهار داشت: باید پیگیری ها انجام شود، با توجه به بازار هدف، مذاکرات انجام شود تا انتظارات کشور مقصد بررسی و شرایط و مطالبه ها و شرایط قرنطینه برای انجام صادرات، مورد بررسی قرار گیرد.

وی گفت: برای انجام صادرات در شرایط کنونی کرونایی، باید اعتماد دو طرف برقرار شود، تا زمانی که اعتماد متقابل ایجاد نشود، مراوده تجاری انجام نمی شود.

این صاحبنظر اقتصادی افزود: نباید دغدغه کشورها در خصوص احتمال آسیب زایی صادرات و واردات را نادیده گرفت، نگرانی ها باید برای بازار هدف برطرف شود در غیر این صورت، نمی توان مراوده تجاری داشت.  

هشت هزار و ۵۰۰ تن انواع محصولات کشاورزی پارسال از استان خراسان شمالی صادر شد که این میزان ۷.۲ درصد از مجموع کالاهای صادره از استان را شامل می‌شد.

بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی،  پارسال ۸.۸ میلیون دلار انواع محصولات کشاورزی از این استان به بازارهای هدف صادر شد که البته این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن از نظر ارزشی ۴۷ درصد و از نظر وزنی ۶۲ درصد کاهش داشت.

خراسان شمالی ۶ دهم درصد در تولید ناخالص ملی بخش اقتصادی کشور نقش دارد اما سهم بخش کشاورزی این استان از تولید ناخالص بخش کشاورزی ۱/۱ درصد است که مهمترین بخش تولیدی استان محسوب می شود.

محصولات تولیدی استان خراسان شمالی به  ۲۷ کشور دنیا صادر می شود.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند.

ویروس کرونا موسوم به "کووید ۱۹" ماه دسامبر (آذر ۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد و بتدریج به سایر کشورهای دنیا سرایت کرد.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تا روز سه شنبه کنون ۱۳۹ هزار و ۵۱۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۵۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به هفت هزار و ۵۰۸ نفر رسید.

کیانوش جهانپور درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور بیان کرد: تا ششم خردادماه ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، هزار و ۷۸۷ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد. از بین مبتلایان جدید، ۳۵۲ مورد بستری و هزار و ۴۳۵ مورد از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۱۳۹ هزار و ۵۱۱ نفر رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha