برداشت پیله‌تر ابریشم در گلستان آغاز شد

گنبدکاووس - ایرنا - مدیر جهادکشاورزی مینودشت در شرق گلستان اعلام کرد که برداشت پیله‌تر ابریشم در این استان توسط افزون بر چهار هزار بهره‌بردار این حوزه آغاز شده و تا یک ماه ادامه خواهد داشت.

حبیب الله زارع روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: امسال ۶ هزار و ۶۰۰ جعبه تخم نوغان بین فعالان پرورش پیله ابریشم استان گلستان توزیع شد که پیش بینی می‌شود از این مقدار ۲۳۰ تن پیله‌تر برداشت شود.

وی اضافه کرد: برداشت پیله تر ابریشم از امروز در برخی روستاهای مینودشت از جمله القجر و ساسنگ شروع شده و به تدریج در دیگر روستاهای این شهرستان و همچنین دیگر شهرهای فعال گلستان در پرورش پیله ابریشم از جمله مراوه‌تپه، کلاله، گالیکش، آزادشهر، رامیان، علی آباد کتول و گنبدکاووس آغاز می‌شود.

زارع با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد پرورش دهندگان پیله ابریشم استان گلستان معادل هزار و ۹۰۰ بهره‌بردار در مینودشت فعالیت دارند، گفت: باوجود اعلام قیمت تضمینی خرید هر کیلوگرم پیله تر ابریشم به مبلغ ۳۳۰ هزار ریال در سال جاری، این محصول به صورت توافقی و تا ۷۰۰ هزار ریال در هر کیلوگرم فروخته می‌شود.

مدیر جهادکشاورزی مینودشت همچنین از احتمال پرورش پاییزه پیله ابریشم در این شهرستان هم خبر داد و اظهار داشت: ۵۰۰ جعبه تخم نوغان هم در این ایام بین علاقمندان به پرورش پیله ابریشم توزیع می‌شود.

وی با اشاره به احداث نهالستان یک هکتاری توت گلستان با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار اصله نهال در مینودشت ادامه داد: نهال‌های این مرکز تا پایان امسال دراختیار بهره‌برداران گلستانی و برخی استان‌های همجوار قرار می‌گیرد.

نوغانداری در استان گلستان هر ساله از اوایل بهار با شکوفایی درختان توت آغاز شده و تا اواخر این فصل ادامه دارد و مدت زمان نگهداری از هر جعبه تخم نوغان تا تولید محصول ۴۵ روز است.

شهرستان مینودشت با افزون بر ۸۱ هزار نفر جمعیت در فاصله ۹۰ کیلومتری مرکز استان گلستان واقع است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =