۲ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۸:۰۰
کد خبرنگار: 1369
کد خبر: 83796089
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

دفاع از فلسطین، وظیفه دینی برای جمهوری اسلامی است

اصفهان - ایرنا - کارشناس اعتقادی مرکز ملّی پاسخگویی به سؤالات دینی گفت: دفاع از آرمان فلسطین، یک استراتژی، سیاست محوری و وظیفه دینی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی است که علاوه بر انجام ‌وظیفه انسانی، امنیت مرزها و کشور را به ارمغان دارد.

 جواد حیدری روز جمعه در گفت ‌و گو با اشاره به گسترش آرمان قدس در جهان افزود: با رسیدن دهه آخر ماه مبارک رمضان و آخرین جمعه این ماه نورانی، تدبیر بی‌نظیر خمینی کبیر (ره) تبلور پیدا کرد و تمام آزادی خواهان جهان در سراسر گیتی، جنایت‌ها و کودک کشی‌های صهیونیسم جهانی را محکوم می‌کنند و از مقاومت مردم مظلوم فلسطین دفاع می‌کنند.

وی اضافه کرد: در این بین هستند افرادی که نسبت به دفاع از آرمان قدس شریف دچار شک و شبهه بوده و برای این مهم، به دنبال تحلیل عقلی و دینی و در عین حال ساده و روان هستند، برای روشن شدن برخی از زوایای علت دفاع از فلسطین و فلسطینیان، به چند نکته باید اشاره شود.

کارشناس اعتقادی مرکز ملّی پاسخگویی به سؤالات دینی با بیان لزوم حمایت از مظلوم در قرآن و روایات به عنوان نخستین نکته تصریح کرد: تدبر در آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت (ع)، نشان می‌دهد یکی از معیارهای دفاع از افراد، گروه‌ها و کشورها "مظلومیت" است و وظیفه هر مسلمان و هر کشوری که ادعای تبعیت از قرآن کریم دارد، حمایت از مظلومان جهان است و دفاع از آرمان قدس شریف، وظیفه ذاتی هر مسلمان است.

وی با بیان اینکه حضرت علی (ع) انسان‌ها را به یاری مظلوم و دسمنی با ظالم وصیت کرده‌اند، افزود: بر اساس مبانی دینی و اعتقادی اسلامی، سیره بزرگان و علمای دین و در رأس آنان امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، مساله فلسطین از لحاظ اسلامی برای همهٔ مسلمانان از جمله برای ما یک مسأله اساسی و یک فریضه است.

حیدری بیان داشت: با در نظر گرفتن شرایط فلسطینیان و ظلم و تجاوزگری صهیونیست‌های اشغالگر و کودک‌کش، مظلومیت فلسطین و فلسطینیان مشهود و روشن بوده و باید مورد حمایت قرار گیرند.

وی حفظ اسلام را در گرو دفاع از مظلومان دانست و تأکید کرد: حفظ اصل اسلام و نام اسلام در گرو دفاع از مظلومان و مسلمانان از هم دیگر است، اگر مسلمانان جهان در روزهای سختی و نیاز به یاری هم نشتابند، باید ذلت و خواری در خدمت ظالم را با خود یدک بکشند.

این کارشناس دینی اظهارداشت: قرآن به کسانی که جنگ بر آنان تحمیل شده، اجازه جهاد داده است؛ چرا که مورد ستم قرار گرفته‌اند؛ و حمایت از آرمان فلسطین در قالب راهپیمایی، حضور در فضای مجازی و امثال آن نوعی دفاع و جهاد است.

این پژوهشگر مسائل فرهنگی ادامه داد: قرآن بیان می کند اگر خداوند شر بعضی از مردم را به‌وسیله بعضی دیگر دفع نکند، دیرها و صومعه‌ها، و معابد یهود و نصارا و مساجدی که نام خدا در آن بسیار برده می‌شود، ویران می‌شوند و خداوند کسانی را که یاری او کنند و از آیینش دفاع کنند یاری می‌کند.

وی با تأکید بر لزوم حفظ امنیت و دفع خطر دشمن از کشور خاطرنشان کرد: امروز دشمن صهیونیستی، به‌صورت علنی ایران اسلامی را تهدید به جنگ می‌کند، بنابراین بسیار طبیعی و عقلانی است اگر با دفاع از محور مقاومت در هرجایی از دنیا، بتوانیم دشمن را تضعیف و آن را از رسیدن به مرزهای کشور دور کنیم؛ باید این اتفاق بیفتد و این سیاست قابل دفاع و منطقی است.

حیدری گفت: علاوه بر دفاع از مردم فلسطین انجام ‌وظیفه انسانی، امنیت مرزها و کشور را به ارمغان دارد و به فضل الهی زمینه نابودی رژیم کودک کش صهیونیستی را فراهم کرده و سرنوشت قبله اول مسلمانان را به دست مردم فلسطین می‌سپارد.

آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به فرموده امام خمینی (ره) روز قدس نام گرفته است.

امسال شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با توجه به شرایط شیوع بیماری  کرونا در بیانیه‌ای اعلام کرد: بی‌شک پاسداشت موضوع فلسطین به‌عنوان مساله اول جهان اسلام و دفاع از مظلوم، واجب شرعی و در هر شرایطی تعطیل‌ناپذیر است، لذا در پی  محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا و عدم امکان برگزاری شایسته و گسترده راهپیمایی سراسری، امسال روز جهانی قدس با ویژه برنامه‌ای بس گرانبها و استثنایی پاس داشته خواهد شد و آن عبارت است از سخنرانی مقتدای مقتدر و عظیم‌الشأن امت اسلامی که بر این اساس در آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان(دوم خرداد ۱۳۹۹ مصادف با ۲۲ می ۲۰۲۰ میلادی) رهبر معظم انقلاب اسلامی ساعت ۱۲ به وقت تهران بصورت زنده با امت اسلامی سخن خواهند گفت.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =