آرمان قدس شریف و تغییر معادلات جهانی در پساکرونا

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: تجلی روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان نظام معنایی جدید به نفع مستضعفان جهان رقم زده که منطبق با ارزش های الهی درگستره جوامع جهانی در پساکرونا است.

حجت الاسلام محمدحسین مختاری امروز پنجشنبه در یادداشتی به مناسبت روز جهانی قدس افزود: در عصری به سر می بریم که ویروس کرونا، مهمان ناخوانده مردم سراسر جهان شده است و ابعاد مختلف بهداشت، سلامت، اقتصاد و سیاست جوامع بشری را تحت تأثیر قرار داده است.

وی گفت: روز جهانی قدس که با اندیشه های متعالی امام راحل(ره)در جهان اسلام مطرح گردید، از تأثیرات این ویروس منحوس در امان نبوده است. لزوم واکاوی آینده آرمان قدس شریف، به ویژه پس از تضعیف ساختارهای اجتماعی و اقتصادی غرب پس از ناکارآمدی در مقابله با کرونا و ایجاد تغییرات اساسی معادلات جهانی در دوران پساکرونا، غیر قابل انکار است.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: برخی تجلی‌های الهی، خاص و منطبق بر تکوین است که باید به آن یوم الله اطلاق کرد؛ چرا که جهان را دچار تغییر و دگرگونی خواهد کرد، از این رهگذر خدامحوری، زمان را برای ما بسط خواهد داد و یوم الله به علت تجلیات الهی، از مکانیت خارج می شود و در زمان بسط پیدا می کند؛ اینگونه است که  شب قدر، شب تجلی الهی، از هزار ماه برتر است.

استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم یادآور شد: در این بین روز جهانی قدس، یوم الله و از جمله روزهای خاص تجلی خداوند به شمار می رود که جهان را تغییر می دهد و به تعبیر امام خمینی( ره) روز قدس یک روز جهانی و روز مقابلۀ مستضعفین با مستکبرین است، روزی است که باید سرنوشت ملت های مستضعف معلوم شود.

مختاری با بیان اینکه اهتمام به روز قدس، به مثابه پاسداشت نظام معنایی منطبق با ارزش های الهی درگستره جوامع جهانی است، تصریح کرد:  تامل در کلام نورانی امام راحل  نشان می دهد که ظهور و تجلی روز جهانی قدس در آخرین جمعۀ ماه مبارک رمضان هر سال، زمان را بسط می دهد و نظام معنایی جدید به نفع مستضعفان جهان رقم می زند، سپس نظام کنشی منبعث از سرمایۀ اجتماعی و منطبق بر ارزش های الهی از قبیل ایثار و مقاومت، شهادت طلبی و آخرت گرایی را شکل می دهد.

وی با بیان اینکه نظم نوین جهانی غرب در جهان پساکرونا به شدت در حال فروپاشی است؛ تصریح کرد: ناکامی غرب در مواجهه با ویروس کرونا، در عمل به فروپاشی ساحت اقتصادی و اجتماعی و سیاسی غرب و فروریختن هیمنه ابرقدرتی آمریکا و متحدانش منتهی شده است.

مختاری ادامه داد: ویروس کرونا، تشدید بحران های دولت های غرب‌گرا در جهان، به ویژه افزایش بحران های رژیم های ظالم منطقه‌ای را شکل خواهد داد؛ چرا که فقدان سرمایه اجتماعی در این کشورها، مواجهه با بحران هایی هم چون ویروس کرونا را به علت غفلت از ظرفیت‌های درونی با مخاطرات جدی مواجه کرده است.

وی افزود: مردم مظلوم فلسطین و غزه مقاومت بی امان در برابر فشارهای متعدد نظامی، اقتصادی و سیاسی را  به علت سرمایۀ اجتماعی عظیم خود تحمل کردند. این بار در در مواجهه با ویروس کرونا نیز علیرغم کمبود امکانات و ملزومات بهداشتی، نه به فرسایش؛ بلکه به ورزیدگی رسیدند.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی با تاکید بر اینکه واپس گرایی و فروپاشی برای نظم تغییر یافته غرب، حقیقتی انکار ناپذیر است، گفت: همانگونه که ارتقای ساختار در حال استقرار و استحکام مردم مقاوم فلسطین در پساکرونا، به علت اصرار بر بومی گرایی و استقلال معرفتی و استفاده از ظرفیت های درونی در مقابله با دشمن اجتناب ناپذیر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: آرمان قدس شریف در جهان پسا کرونا نه تنها رنگ و بوی فرسایش و استیصال را به خود نخواهد گرفت بلکه جبهه مقاومت عزم خود را برای نابودی قطعی رژیم منحوس اسرائیل و آزادی قدس شریف جزم خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =