زنجان زیرساخت لازم برای تاسیس بورس منطقه‌ای محصولات کشاورزی را دارد

زنجان- ایرنا- رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان گفت: فعالیت بورس کالاهای کشاورزی، نقش اساسی در رویه عرضه و تقاضا و قیمت‌گذاری در کشورهای دیگر داشته و استان زنجان نیز امکانات مطلوب و زیرساخت‌های لازم از جمله پایانه صادرات محصولات کشاورزی را دارد.

مهدی رنگ‌رونا روز شنبه در هشتمین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و اقتصاد سبز اتاق بازرگانی زنجان که با حضور فعالان بخش خصوصی و نمایندگان دستگاه‌های دولتی برگزار شد، افزود: این ظرفیت هنوز در استان فعال نشده و در صورت فعالیت می‌تواند در راستای ایجاد و تاسیس بورس منطقه‌ای محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به مشکلات مربوط به عرضه و فروش محصولات کشاورزی در دوران شیوع بیماری کرونا و به تبع آن کاهش فروش و صادرات، اظهار داشت: این موضوع موجب تحمیل خسارت‌های سنگین به فعالان حوزه کشاورزی شده است.

رنگ رونا از ارائه پیشنهاداتی از سوی کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان جهت کاهش خسارت‌های وارده به متولیان امر خبر داد و خاطرنشان کرد: این کمیسیون، برنامه‌های خود را بر اساس برنامه‌ریزی مدون از پیش تعیین شده و در موعدهای مقرر پیگیری خواهد کرد.

وی افزود: البته برخی موارد از جمله شیوع کرونا و دیگر موارد و مشکلات مقطعی نیز مورد پیگیری قرار خواهند گرفت.

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان تصریح کرد: تعادل در عرضه و تقاضا و منسجم‌سازی فروش، قیمت‌گذاری دقیق محصولات، ایجاد بستر مناسب جهت عرضه مستقیم محصولات کشاورزی توسط تولیدکنندگان و کشاورزان منطقه به تجار، شناسنامه‌دار شدن محصولات کشاوررزی و امکان پیگیری مشکلات و موارد مرتبط با کیفیت محصول و اصلاح رویه‌های مربوط به تولید از طریق تولیدکنندگان از عمده‌ترین مزایای تاسیس بورس کشاورزی منطقه‌ای استان است.

وی ادامه داد: در همین راستا تاسیس و بهره‌بردای از بورس منطقه‌ای زنجان به عنوان یکی از اولویت‌های استان درحوزه کشاورزی توسط اتاق بازرگانی، پیگیری و به زودی با مشارکت بخش خصوصی راه‌اندازی خواهد شد.

دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان نیز با اشاره به بازارهای فصلی فروش، گفت: محصولات کشاورزی در طول سال، دچار نوسان‌هایی در قیمت و کیفیت می‌شوند.

وحید سالک اظهار داشت: می‌توان از امکانات پایانه صادراتی استان در این رابطه استفاده کرد که به کنترل بازار نیز کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه قیمت محصولات در کشوری مانند ژاپن بر اساس آنالیز آن به فروش می‌رسد، ابراز کرد: بورس‌های محصولات کشاورزی در دیگر کشورها مانند ازمیز ترکیه، قدم‌به‌قدم رشد کرده و با فروش چند محصول و فروش‌های فصلی آغاز شده که همین شیوه را می‌توان در استان زنجان نیز پیاده کرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان نیز گفت: اقتصاد، دستور بَردار نیست و یکی از آفت‌هایی که گریبانگیر تولید و صنعت شده، دستوری بودن اقتصاد است.

محسن حمیدی افزود: باید برنامه‌ها را بر اساس هدفگذاری انجام داد و قدم‌به‌قدم پیش برد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد بازار محور در همه بخش‌ها از جمله اقتصاد کشاورزی، نتیجه‌بخش خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =