بیش از ۷۲ درصد بنگاه‌های اقتصادی کردستان از کرونا آسیب دیدند

سنندج - ایرنا - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج گفت: ۷۲.۷ درصد بنگاه‌های اقتصادی این استان درجه آسیب پذیری آنها از شیوع ویروس کرونا در بالاترین سطح ممکن است.

سید کمال حسینی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دبیرخانه شورای گفت و گوی بخش خصوصی کردستان مستقر در اتاق بازرگانی سنندج مطالعه‌ای با عنوان ارزیابی میزان آسیب پذیری بنگاه‌های اقتصادی استان ناشی از شیوع بیماری کرونا انجام داده است.

وی اضافه کرد: نتایج این مطالعه از بین ارزیابی ۱۳۹ شخصیت حقیقی و حقوقی فعال در بخش‌های مختلف اقتصادی و از طریق پرسشنامه بدست آمده است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج به مشارکت شرکت کنندگان در مطالعه انجام شده به تفکیک بخش‌های کسب و کار اشاره کرد و افزود: گروه صنعت ۴۶ درصد، گروه خدمات ۱۹.۴ درصد، گروه گردشگری ۱۲.۹ درصد، گروه کشاورزی ۱۰.۱ درصد، گروه بازرگانی ۸.۶ درصد و گروه معدن کمتر از پنج درصد در این مطالعه مشارکت کردند.

حسینی با اشاره به اینکه میزان آسیب پذیری بنگاه‌ها در پنج سطح خیلی کم، کم، متوسط، زیاد و خیلی زیاد ارزیابی شد، یادآور شد: ۷۲.۷ درصد از بنگاه‌هایی که مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند درجه آسیب پذیری کسب و کارشان در بالاترین سطح ممکن بوده است.

وی یادآور شد: ۳۱.۷ درصد از پاسخ دهندگان دوره زمانی آسیب پذیری کسب و کار آنها متاثر از شیوع کرونا سه ماهه بوده، ۳۰.۹ درصد در دوره زمانی ۶ ماهه، ۱۵.۱ درصد در دوره زمانی چهارماهه، ۱۲.۹ درصد در دوره زمانی ۲ ماهه، پنج درصد در دوره زمانی پنج ماهه و کمتر از پنج درصد در دوره زمانی آسیب پذیری ناشی از شیوع بیماری کرونا قرار گرفته‌اند.

ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹»  اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد. نخستین مورد شناسایی شده در ایران هم روز ۳۰ بهمن ۹۸ از شهر قم اعلام شد.  

براساس اعلام رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، تاکنون ۱۲۴ هزار و ۶۰۳ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۶۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۷ هزار و ۱۱۹ رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =