همه در باره تخریب بافت تاریخی ابرندآباد شاهدیه گفتند جز یک نفر!

یزد- ایرنا- خبر تخریب بخشی از بافت تاریخی ابرندآباد شاهدیه یزد را نرگس آبیار رسانه‌ای کرد، او که از افتخار آفرینان سینمای ایران است و زادگاهش همین منطقه، دادِ سخنش این بود "دارند هویت ابرندآباد را از بین می‌برند".

پس از این چهره  جریان‌ساز فرهنگی، هر کسی بنا به موقعیت شغلی خود درباره بافت تاریخی ابرندآباد و تخریب آن لب به سخن گشود.

محسن عباسی هرفته (رییس پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی یزد): عمق فاجعه در تخریب اخیر بافت تاریخی شاهدیه بسیار بیشتر از خیابان‌کشی است.

غلامعلی سفید (رییس شورای شهر یزد): باغ‌شهر شاهدیه به عنوان یکی از ریه‌های تنفسی شهر یزد، باید حفظ شود.

حمیدرضا قمی (رییس شورای شهرستان یزد): بافت تاریخی ابرندآباد می‌تواند دستخوش اهداف توسعه ناموزون شهری و مدرن‌سازی مجعول قرار گیرد.

در این میان افرادی هم از طرح اجرایی دفاع کردند؛ از آن‌جمله سید علی میرنژاد (شهردار شاهدیه): اگر اداره میراث یک ریال هزینه کرده، ما به‌جای آن ده تومان هزینه کردیم... سه طرح میراثی تهیه شد اما پاسخی داده نشد.

شیخ محمدعلی میرجلیلی (یکی از ائمه جماعت ابرندآباد): این طرح سال‌ها مورد درخواست مردم و روحانیت شاهدیه بوده است.

سید ولی میرجلیلی (سرپرست روزنامه جمهوری اسلامی در یزد): این طرح با گرفتن مجوز شورای ترافیک و کمیسیون ماده پنج و با حضور نماینده میراث فرهنگی اجرا شد.

علی میرجلیلی (رییس شورای اسلامی شهر شاهدیه): در گذشته برای مراجعه به مناطق قدیمی و باغ‌ها با الاغ رفت و آمد می‌کردند آیا اکنون می شود برای حمل میوه و یا دیگر وسایل از آن استفاده کرد؟!

محسن صادقیان (معاون عمرانی استاندار یزد): از دستگاه قضایی استان می‌خواهم با افرادی که با پخش مطالب و تصاویر غیر واقعی از تخریب خیابانی در شاهدیه که باعث مخدوش شدن چهره این شهر در سطح ملی و جهانی شدند، برخورد کند.

برخی از مسوولان سابق استان هم دغدغه‌های خود را نسبت به تخریب صورت گرفته این‌گونه بیان کردند:

سید محمدرضا سیدحسینی (معاون عمرانی استاندار و از مدیران پیشین میراث فرهنگی یزد): شهرداری شاهدیه باید بخش تخریب شده‌ بافت تاریخی را احیاء کند و به عنوان جریمه چند خانه قدیمی و تاریخی را با هزینه خود مرمت و بازسازی کند.

محمدحسن خادم‌زاده (از مدیران پیشین میراث فرهنگی یزد): اگر فردی بگوید کمیسیون ماده پنج مجوّز تخریب بافت تاریخی ابرندآباد را داده است، مرتکب اشتباه قانونی شده است.

محمدرضا نقصان‌محمدی (از مدیران سابق راه و شهرسازی یزد): مافیای بلوارکشی و خیابان‌کشی باید از شهرها برچیده شود.

اما جای تعجب است که چرا مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد که مسوولیت حفاظت از بافت‌های تاریخی استان را عهده‌دار است، تاکنون روزه سکوت اختیار کرده و رسم پاسخگویی را به جا نیاورده است.

حیف است مواریث فرهنگیمان که جایگاهی جهانی دارند، با مماشات و ملاحظه‌ و سیاسی‌کاری از بین بروند. میراثی که به رسم امانت در اختیار ماست؛ و خیانت در امانت روا نیست.

"حمیدرضا امیری" کارشناس ارشد ایران‌شناسی و پژوهشگر فرهنگ یزد

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha