جمالی‌نوبندگانی: به فراموشی‌سپردن قدس را خیانت می‌دانیم

طرح معامله قرن قبل از اینکه به دنیا بیاید حتما سقط خواهد شد
جمالی‌نوبندگانی: به فراموشی‌سپردن قدس را خیانت می‌دانیم

تهران- ایرنا- نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه در طرح معامله قرن از کوچکترین انصاف خبری نیست، گفت: موضع جمهوری اسلامی موضع مترقی و پیشرو در جهان اسلام بوده و مسئله قدس را مسئله اسلام می‌داند و به فراموشی سپردن مسئله قدس را خیانت می‌داند.

محمدجواد جمالی نوبندگانی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره جایگاه روز جهانی قدس در جهان اسلام و زنده نگه داشتن آرمان فلسطین افزود: به اعتقاد من اشغالگران سرزمین فلسطین یکی از اهداف مهمی که به دنبال تاسیس رژیم جعلی اسراییل دنبال می‌کردند همانا به فراموشی سپردن مردم فلسطین و اشغالگری صهیونیست‌ها بود که متاسفانه در همکاری‌های بین‌المللی حتی برخی از مرتجعین عرب با رژیم صهیونیستی همراهی می‌کردند.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، حضرت امام (ره) با تدبیری که به خرج دادند و آخرین جمعه ماه رمضان هر سال را به عنوان روز قدس اعلام کردند باعث شد که مسئله فلسطین همچنان مسئله اصلی مسلمانان جهان قرار بگیرد و فراموش نشود که این نکته بسیار مهمی است.

جمالی‌نوبندگانی عنوان کرد: در پیام‌هایی که حضرت امام (ره) می‌دادند، توطئه رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها را خنثی کردند به این نحو که آنها این اینطور تبلیغ کرده بودند که مسئله فلسطین مسئله اعراب و اسرائیل است در حالی که امام (ره) فرمودند مسئله فلسطین مسئله اسلام است.

مساله فلسطین مساله اسلام و قبله اول مسلمان جهان قدس است

وی تصریح کرد: امروز هم می‌بینیم که رادیو و تلویزیون‌های معاند بیشتر در همین تبلیغ هستند که مثلاً جمهوری اسلامی ایران چه ربطی به درگیری اعراب و اسرائیل دارد در حالیکه مسئله، مسئله اسلام است و قبله اول مسلمانان جهان قدس است.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: همانطور که می‌بینیم متاسفانه با هر اتفاقی که در منطقه و یا در دنیا رخ می‌دهد رژیم صهیونیستی بیشترین سوءاستفاده را از آن می‌کند. آمریکایی‌ها به همراه چند کشور مزدور دیگر، از داعش و به هم ریختن منطقه خاورمیانه به خصوص منطقه سوریه و لبنان بیشترین سوء‌استفاده را برای انتقال سفارت خودشان از تل آویو به بیت‌المقدس کردند.

جمالی‌نوبندگانی بیان داشت: الان هم با توجه به بیماری کرونا و توجهی که مردم دنیا به این قضیه دارند به دنبال معامله قرن به خصوص اشغال کرانه باختری رود اردن هستند که متاسفانه همراهی برخی از کشورها مانند عربستان،  بحرین و امارات را دارند که یکی از اهداف شوم آنهاست که انشاالله این موضوع تحقق پیدا نکند.

وی اضافه کرد: به اعتقاد من امروز حتی جناح سازشکار فلسطین هم به این نتیجه رسیده است آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی در قراردادهایی که در اسلو، مادرید و جاهای دیگر می‌نویسند،  به هیچکدام از این قراردادها پایبند نیستند. ما امیدوار هستیم که انشاالله با تقویتی که در محور مقاومت صورت گرفته شاهد سرعت گرفتن این رکود رژیم صهیونیستی باشیم.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی درباره قابلیت عملیاتی شدن طرح معامله قرن اظهار داشت: خوشبختانه حتی جناح سازشکار فلسطینی‌ها مانند ابومازن این طرح را رد کرده است و می‌بینیم اردنی‌ها هم در رابطه با الحاق کرانه باختری رود اردن موضع‌گیری‌هایی را داشتند.   ولی فقط همراهی برخی از عوامل آمریکا مانند عربستان که به آن گاو شیرده لقب داده را دارند.

طرح معامله قرن قبل از اینکه به دنیا بیاید حتما سقط خواهد شد

جمالی‌نوبندگانی عنوان کرد: به اعتقاد من این موضوع چون شامل خیلی از کشورهای همسایه سرزمین فلسطین هم می‌شود، بتواند موثر باشد با توجه به اینکه ترامپ هم با وجود اینکه فرد افراطی است نشان داده، حتی دستکش مخملی هم روی مشت چدنی به‌کار نمی‌برد که بتواند مردم را حداقل از نظر ظاهر فریب دهد. بنابراین به اعتقاد من معامله قرن قبل از اینکه به دنیا بیاید حتما سقط خواهد شد.

وی درباره واکنش کشورهای اسلامی به طرح معامله قرن تصریح کرد: بسیاری از کشورها این طرح را محکوم کرده‌اند چراکه واقعاً از کوچکترین انصافی در این طرح خبری نیست و همانطور که بیان کردم کشورهایی که همزمان با رژیم صهیونیستی توسط دولت بریتانیای کبیر تاسیس شده‌اند مانند سعودی‌ها، اماراتی‌ها و بحرینی‌ها تنها موافقان این طرح هستند و کشورهای پیشرو جهان اسلام و کشورهای مستقل همگی با این طرح معامله قرن مخالفت کردند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به اعتقاد من آمریکایی‌ها شاید پیش‌بینی می‌کردند که خیلی سریع بتوانند این طرح را جلو ببرند ولی پیش‌بینی آنها درست از آب درنیامد. مخالفت‌های جدی چه در داخل فلسطین و چه در گروه‌های مختلف فلسطینی از نظر سیاسی و چه کشورهای همسایه را به دنبال داشت.

جمالی‌نوبندگانی درباره رویکرد جمهوری اسلامی در برابر موضوع فلسطین و زنده نگه داشتن آرمان قدس اظهار داشت: خوشبختانه مبدع و مبتکر روز جهانی قدس حضرت امام (ره) به عنوان رهبر انقلاب اسلامی ایران بوده‌اند و همه فلسطینی‌ها متفق‌القول عنوان می‌کنند در اعلام روز قدس از سوی امام راحل یک هوشمندی و حکمتی پشت قضیه بوده که باعث شد که اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها که به دنبال به محاق بردن مسئله فلسطین بودند ناکام بماندند.

وی یادآور شد: به اعتقاد من موضع جمهوری اسلامی موضع مترقی و پیشرو در جهان اسلام بوده و مسئله قدس را مسئله اسلام می‌داند و به فراموشی سپردن مسئله قدس را خیانت می‌داند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد: ما در مجلس دبیرخانه دائمی کنفرانس حمایت از انتفاضه مردم فلسطین داریم و اقدامات خوبی هم در جهت رسانه‌ای و تبلیغی و هم در جهت حقوقی و کنفرانس‌های بین‌المللی و بصیرت افزایی در این زمینه صورت می‌گیرد.

جمالی‌نوبندگانی اظهارداشت: جا دارد در اینجا از آقای حسین شیخ‌الاسلام که در این دبیرخانه مسئولیتی بر عهده داشت و سال‌ها سفیر ایران در سوریه و مرتبط با گروه‌های جهادی در فلسطین و لبنان بود یادی کنیم و خاطره وی را که چند روزی است فوت کرده را گرامی بداریم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =