عمران‌خان‌ نسبت به وقوع رخداد ناگوار میان پاکستان و هند هشدار داد

اسلام‌آباد - ایرنا - همزمان با تشدید درگیری‌های مرزی میان پاکستان و هند و واکنش‌های دیپلماتیک دو کشور به این تنش‌ها، "عمران‌خان" برای چندمین بار طی روزهای اخیر نسبت به آنچه وی عملیات جعلی هند خواند هشدار داد.

این روزها با افزایش حوادث مرزی میان دو رقیب هسته‌ای شبه قاره در خط کنترل مرزی کشمیر، جنگ دیپلماتیک نیز میان دو کشور تشدید شده تا جایی که وزارت امورخارجه پاکستان طی روزهای اخیر بارها کاردار هند را احضار و نسبت به آتشباری نیروهای این کشور به خاک پاکستان و هدف قرار گرفتن غیرنظامیان و تلفات نظامی هشدار داده است.

همزمان با تحولات نگران کننده میان پاکستان و هند، مقامات اسلام‌آباد نسبت به آنچه که عملیات جعلی هند علیه پاکستان بیان می‌کنند، ابراز نگرانی کردند.

نخست وزیر پاکستان با انتقاد از رویکرد دهلی‌نو در منطقه کشمیر تحت کنترل هند و سرکوب متعرضان و آنچه که عمران‌خان کشتار غیرنظامیان در کشمیر تعبیر کرد، نگرانی خود را به جامعه جهانی ابراز کرده است.

عمران‌خان بامداد پنجشنبه در یک پیام توییتری نوشت: من بار دیگر نسبت به برنامه‌ریزی هند برای انجام عملیات جعلی علیه پاکستان با هدف انحراف افکار عمومی جهان از وضعیت کشتارها در کشمیر، هشدار می‌دهم.

وی در پیام دیگر نیروهای هندی را به آتش کشیدن خانه‌های مردم در منطقه "سرینگر" در قلمروی کشمیر (تحت کنترل دهلی‌نو) متهم کرد و مدعی شد که دولت نارندرا مودی با اشاعه ایدئولوژی افراطی هندو، ناقض کنوانسیون چهارم ژنو است.

وزارت امورخارجه پاکستان روز چهارشنبه بار دیگر ضمن احضار دیپلمات ارشد سفارت هند در اسلام‌آباد و اعتراض به تداوم درگیری‌های مرزی میان دو کشور، اعلام کرد: هند از آغاز سال ۲۰۲۰ تاکنون، ۱۱۰۱ مرتبه مرتکب نقض پیمان مشترک آتش‌بس مرزی شده است.

به رغم قرارداد آتش بس میان پاکستان و هند که در سال ۲۰۰۳ امضا شد، مرزهای دو کشور همسایه به ویژه در منطقه کشمیر همواره دستخوش درگیری و تیراندازی متقابل از سوی طرفین بوده است.

عملیات هوایی هند در خاک پاکستان در اسفندماه ۹۷، سرنگونی دو فروند جنگنده هندی توسط پاکستان، حادثه تروریستی بهمن‌ماه ۹۷ در منطقه «پولواما» علیه نیروهای هندی، لغو امتیازات ویژه منطقه جامو کشمیر از سوی دهلی و تصویب قانون اعطای شهروندی در هند، از جمله تنش‌های سیاسی، دیپلماتیک و نظامی اخیر میان دو کشور به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =