۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۲۳:۰۶
کد خبرنگار: 1827
کد خبر: 83795474
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۰ مورد اهدای عضو در رفسنجان انجام شد

کرمان - ایرنا - مسئول واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: از سال ۱۳۸۸ تاکنون ۳۰ مورد اهدای عضو در این شهرستان انجام شده است.

به گزارش ایرنا، سید حمید پاکزاد مقدم عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به سابقه ۱۰ ساله رفسنجانی ها در اهدای عضو افزود: سال های اول کمتر کسی می توانست همزمان با تحمل رنج از دست دادن فردی در خانواده اش، رضایت اهدا کردن اعضای بدن مرحومشان را هم بدهد.

وی اظهار داشت: این فرهنگ کم کم جا افتاد و در حال حاضر می بینیم که افراد با رضایت خاطر برای نجات جان چند نفر از همنوعان شان اعضای بدن عزیز از دست رفته شان را اهدا می کنند.

پاکزاد مقدم با اشاره به اینکه داشتن کارت اهدای عضو به همراهان بیمار کمک می کند تا عضو فرد متوفی را با رضایت کامل اهدا کنند بیان کرد: دفاتر اهدای عضو در بیمارستان علی ابن‌ ابیطالب (ع) رفسنجان و دانشگاه علوم پزشکی مستقر هستند و متقاضیان‌ می توانند با حضور در این نهادها کارت اهدای عضو را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: کسی که این کارت را دارد یک نوع اعلام آمادگی از طرف فرد در مورد اهدای اعضایش است و در زمان حیات این اختیار را به بقیه می دهد تا در صورت بروز حوادث و بیماری های لاعلاج و دچار شدن به مرگ مغزی اعضای خود را که عملی خیرخواهانه و خداپسندانه است اهدا کند.

متخصص بیهوشی و فوق تخصص مراقبت های ویژه بیان کرد: قبلاً بیشتر کلیه و کبد از رفسنجان اهدا می شد که اخیرا ۶ مورد اهدای قلب هم داشتیم که با تیم پروازی از تهران عمل برداشت عضو در بیمارستان علی بن ابیطالب (ع) انجام و به تهران ارسال شد و دیگر نیاز نیست بیمار مرگ مغزی به تهران اعزام شود.

وی گفت: اهدای کلیه و کبد را با دانشگاه های علوم‌ پزشکی کرمان و شیراز و اهدای عضو قلب را با دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران هماهنگ می کنیم ضمن اینکه آمادگی اهدای اعضای دیگر از جمله قرنیه چشم را هم داریم‌.

پاکزاد مقدم خاطرنشان کرد: برای تأیید مرگ مغزی حتماً باید پنج متخصص از رشته های مختلف معاینات کامل از بیمار را انجام دهند و نوار مغز و آزمایشات مورد تأیید این پنج نفر برسد.

وی با بیان‌ اینکه حدود ۲۷ هزار بیمار در انتظار پیوند عضو در کشور وجود دارد، بیان کرد: در مورد اینکه کدام عضو به کدام شخص تعلّق می گیرد به کمیته اعضا در تهران برمی گردد که این کمیته بر اساس اولویت بیماری تعیین می کند به کدام بیمار عضو برسد.

وی خاطرنشان کرد: اهدای اعضای کبد و کلیه محدودیت سنی ندارد اما قلب چون سایز آن در افراد متفاوت است قلب کودک اهدا کننده برای کودکان و قلب اهدایی بالغین برای افراد بزرگسال مناسب است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =