۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۰۰
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83795411
۱ نفر

برچسب‌ها

ترکیه از تغییر توازن قدرت در لیبی خبر داد

تهران-ایرنا- "خلوصی آکار" وزیر دفاع ترکیه چهارشنبه شب گفت که توازن قدرت در لیبی پس از آغاز همکاری آنکارا با نیروهای وفاق ملی لیبی در این کشور تا حد زیادی به نفع نیروهای مورد حمایت دولت "فایز السراج" تغییر کرده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، آکار چهارشنبه شب در مقر وزارت دفاع ترکیه در آنکارا گفت که این توازن قدرت پس از همکاری نیروهای ترکیه برای آموزش و خدمات مستشاری نظامی نیروهای مسلح ترکیه به نیروهای وفاق ملی لیبی به نفع این نیروها تغییر کرده است.

آکار با بیان اینکه آنکارا به آموزش و کمک‌های مستشاری نظامی در لیبی ادامه می‌دهد افزود: دولت وفاق ملی لیبی موفقیت زیادی در حفظ یکپارچگی و حاکمیت ملی این کشور داشته‌اند.

این سخنان آکار درحالی مطرح‌ می‌شود که نیروهای وفاق ملی لیبی ساعاتی پیش اعلام کردند که سه سامانه دفاع موشکی متعلق به ژنرال "خلیفه حفتر" فرمانده ارتش شرق لیبی را در مناطق جنوبی طرابلس شامل "ترهونه"، "الوشکه" و "سوق الاحد" هدف قرار داده‌اند.

در همین ارتباط، نیروهای مورد حمایت دولت وفاق ملی لیبی روز دوشنبه از کنترل پایگاه راهبردی "الوطیه" در جنوب غرب طرابلس؛ پایتخت خبر داد.

دولت آنکارا اخیراً به صورت جدی وارد موضوع لیبی شده و رسما از دولت السراج در مقابل دولت حامی ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش شرق لیبی حمایت می‌کند.

در همین ارتباط، رییس دولت وفاق ملی لیبی ۶ آذرماه ۹۸ در سفر به ترکیه دو قرارداد مهم با مقامات آنکارا امضا کرد.

توافق نخست در مورد حریم دریایی ترکیه و لیبی در دریای مدیترانه و توافق دوم درباره توسعه همکاری‌های امنیتی و نظامی میان دو طرف است.

بدنبال این توافق نظامی، پارلمان ترکیه ۱۲ دی ماه ۹۸ با لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی برای حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد.

پیش از این نیز اردوغان، ۵ دی ماه ۹۸ اعلام کرده بود، کشورش به درخواست دولت وفاق ملی لیبی، ماه آینده به آن کشور نیروی نظامی اعزام خواهد کرد.

توافق آذرماه گذشته ترکیه و لیبی توافق آنکارا و دولت السراج با اعتراض دیگر کشورهای حوزه دریای مدیترانه رو به رو شد، یونان، قبرس و مصر در بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند که امضای این ۲ قرارداد مشروعیت ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =