ملخ‌های صحرایی با هواپیمای سمپاش در برخی مناطق سیستان و بلوچستان قلع و قمع شدند

زاهدان- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: مبارزه شیمیایی علیه آفت ملخ صحرایی برای نخستین بار پس از ۲۵سال با استفاده از هواپیمای سمپاش در برخی مناطق این استان انجام شد.

غلام‌حیدر زورقی روزچهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این هواپیما با همکاری سازمان حفظ نباتات کشور در استان مستقر و عملیات مبارزه را در مناطق سخت گذر و ریگزارها که امکان تردد خودرو نیست انجام می‌دهد.
وی ادامه داد: هواپیمای یادشده قادر است روزانه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هکتار از اراضی را سمپاشی کند 
رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: امروز با اخذ مجوز شورای تامین شهرستان بمپور هواپیمای سمپاش کار مبارزه شیمیایی را در این شهرستان آغاز کرده و در صورت نیاز در سایر شهرستانهای حوزه جازموریان با تایید شورای تامین هر شهرستان عملیات مبارزه هوایی در آن منطقه انجام خواهد شد. 
زورقی افزود: تاکنون با مشارکت بهره برداران از انواع روش های مبارزه با این آفت خطرناک شامل استفاده از سمپاش‌های دستی، یو ال وی پاش پشت و آنتی و مبارزه شبانه استفاده شده است.
وی خاطر نشان کرد:  ۱۱۴ هزار هکتار از مراتع استان از آبانماه سال گذشته تاکنون علیه این آفت سمپاشی شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان ادامه داد: این سازمان پارسال هنگام هجوم ملخ صحرایی به استان با بسیج تمام امکانات، مبارزه با این آفت را در سطح ۲۱۱ هزار و ۵۳۵ هکتار از مراتع منطقه انجام داد و مانع آسیب‌رسانی به بخش کشاورزی شد.
به گزارش ایرنا ملخ‌های صحرایی در مسیر حرکت شان تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می‌تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.
ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند.
این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه مورد هجوم نیز می‌شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =