۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۴۹
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83795152
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اقدام غیرقانونی دولت هلند در خرید سهام ایرفرانس-کی‌ال‌ام

تهران– ایرنا– دیوان محاسبات هلند در حکمی اعلام کرد، اقدام دولت آمستردام در سال ۲۰۱۹ برای خرید ۱۴ درصد از سهام شرکت هواپیمایی فرانسوی _ هلندی «ایرفرانس-کی‌ال‌ام» مطابق با قوانین این کشور نبوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از آمستردام، دولت هلند این سهام را بدون اطلاع قبلی به پارلمان این کشور و در قالب تلاش برای افزایش میزان نفوذ خود بر یارانه این شرکت خریده است.

دولت هلند در تشریح دلیل این تصمیم اعلام کرد، اگر قصد خود را علنی می‌کرد، این مساله ناقض مقررات تجاری داخلی بود و سبب افزایش هزینه‌ها می‌شد.
اما به موجب حکم دیوان محاسبات هلند، براساس قانون اساسی این کشور، وزرا موظفند پارلمان را از پیش در جریان این تعاملات قرار داده و نمایندگان را در برابر توافق انجام شده نگذارند؛ از این رو این معامله، غیرقانونی است.

این تصمیم ارتباطی با مذاکرات جدید در مورد بسته کمکی ۴ میلیارد یورویی دولت هلند برای شرکت کی‌ال‌ام ندارد. این بسته، بخشی از کمک‌های وسیعتر فرانسه _ هلند برای این شرکت در نتیجه شیوع ویروس کروناست.

«وپکه هوکسترا» وزیر دارایی هلند مبلغ ۷۷۴ میلیون یورو برای سهام ایرفرانس در فوریه ۲۰۱۹ (بهمن – اسفند ۹۷) پرداخت کرد. ارزش این سهام در حال حاضر یک سوم آن رقم است.

حکم دیوان محاسبات هلند، این کشور را ملزم به لغو معامله نمی‌کند، اما حاوی توصیه‌هایی است؛ از جمله آنکه دولت باید در آینده از چنین خریدهایی بدون گزارش به پارلمان خودداری کند.

پیشتر شرکت هوایی ایرفرانس-کی‌ال‌ام اعلام کرده بود، با وجود کاهش هزینه‌هایش برای مقابله با پیامدهای بحران کرونا، پیش‌بینی می‌شود که نقدینگی کافی برای سه ماهه سوم سال جاری موجود نباشد و یقیناً به کمک‌های دولت‌های فرانسه و هلند نیاز دارد.

«بنیامین اسمیت» رئیس اجرایی این شرکت با انتشار بیانیه‌ای گفت: اکنون بیش از هر زمان دیگری مشخص است که حمایت دولت‌های هلند و فرانسه برای تأمین نیازهای مالی و امکان ادامه فعالیت‌ها با پایان این بحران، ضروری است.
پیش‌تر «برونو لومر» وزیر دارایی فرانسه نیز گفته بود، دولت پاریس آماده ارائه پشتیبانی گسترده به خطوط هوایی ایرفرانس-کی‌ال‌ام است.  

ایرفرانس-کی‌ال‌ام یک شرکت فرانسوی-هلندی است که تحت قوانین کشور فرانسه قرار دارد و مقر اصلی آن در نزدیکی فرودگاه شارل دوگل پاریس  است. این شرکت بزرگ‌ترین هواپیمایی اروپا به‌شمار می‌رود.
در همین حال، دولت‌های فرانسه و هلند اعلام کرده‌اند که دستکم ۹ میلیارد یورو به گروه هواپیمایی ایرفرانس-کی‌ال‌ام کمک مالی ارائه خواهند کرد.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =