ایران و روسیه درباره مسائل مهم منطقه‌ای گفت‌وگو کردند

مسکو - ایرنا - سفیر ایران در مسکو با معاون وزیر امور خارجه روسیه دیدار کرد و دو طرف درخصوص مسائل منطقه ای گفت وگو کردند.

وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد: کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه و آندره رودنکو معاون وزیر امور خارجه روسیه درخصوص دستور کار مسائل مهم منطقه‌ای و موضوعات مورد علاقه دو طرف گفت‌وگو کردند.

در گزارش وزارت خارجه روسیه گفته شده است که رودنکو و جلالی به مسائل منطقه قفقاز (قفقاز جنوبی) و آسیای مرکزی توجه خاص کردند.

سفارت ایران در روسیه نیز در اطلاعیه ای اعلام کرده است، در این گفت‌وگوی تلفنی در مورد روابط دوجانبه، اوضاع افغانستان، سازمان همکاری شانگهای، پاندمی کرونا و تحولات منطقه آسیای مرکزی و قفقاز، تبادل نظر شد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه همچنین بر ضرورت رایزنی و تعامل بین دو کشور در خصوص مسائل آسیای مرکزی و قفقاز و لزوم همکاری ایران و فدراسیون روسیه در زمینه مقابله با تهدیدات موجود برای این حوزه از جمله گسترش تروریسم و افراط گرایی و نفوذ آمریکا در منطقه، تاکید کردند.

در پایان گفت‌وگو، جلالی و رودنکو تمایل خود را نسبت به تداوم تماس‌ها و دیدارهای خود در خصوص مسائل منطقه، ابراز کردند.

 منطقه قفقاز شامل کشورهای ارمنستان، گرجستان و جمهوری آذربایجان می شود که از دریای خزر تا دریای سیاه گسترش یافته است.

ایران با سه کشور قفقاز روابط حسنه دارد و با این کشورها در عرصه‌های مختلف همکاری می‌کند.

همکاری با روسیه در منطقه قفقاز نیز در دستور کار ایران قرار دارد و از طرح‌های مهم مشترک در این منطقه به کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال- جنوب می‌توان اشاره کرد که از هند و با عبور از ایران و جمهوری آذربایجان به روسیه و کشورهای اسکاندیناوی کشیده می‌شود.

سران ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان و وزیران خارجه سه کشور نیز تاکنون برای توسعه همکاری‌های سه جانبه و حل مسائل ‌منطقه‌ای دیدارهایی داشته اند.ایران با کشورهای آسیای مرکزی نیز روابط گسترده دارد و با روسیه در این منطقه و بویژه در منطقه دریای خزر (واقع شده بین آسیای میانه و قفقاز) برای تامین ثبات منطقه و جلوگیری از نفوذ نیروهای بیگانه (آمریکا و همپیمانان آن در ناتو) همکاری می‌کند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =